Svaki dan čitate ili slušate o ofenzivi kineske autoindustrije na Europu. Svako malo neki novi proizvođač, neki novi brend iskrca svoj novi adut na europsko tržište, a i kod nas u Bosni i Hercegovini sve ih je više. U moru čudnih imena, jedno je već starosjedilac – MG!
Ne samo da je marka poznata jer je bila tradicionalna britanska, nego je i laka za izgovoriti u moru tih teško pamtljivih kineskih marki. Em Dži, dakle, već je uobičajena pojava na ulicama, posebno u Mostaru, gdje je zastupnik Guma M, već etablirana višegodišnjim predstavljanjem Renault Grupe, ozbiljno krenula putem širenja i na ovaj kineski brend. I to ne od jučer, nego ima već neko vrijeme.
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Osim sponzorstva HŠK Zrinjski, razmjerno solidan broj automobila u rukama je privatnih vlasnika, pa MG nije neuobičajena pojava na cesti ili parkingu. Znači, ne govorimo više o nepoznanici, pa se možemo posvetiti onome što nas iznova zapanjuje – potencijalu kineskih proizvođača da jako brzo razviju model i njihovo ovladavanje najnovijim tehničkim i tehnološkim dostignućima. Koje više ne kopiraju, nego sami postavljaju nove standarde. Rekli smo već kako Kinezi ne dolaze, oni su već tu i svako malo nas iznova iznenade.
Ovaj put vozili smo automobil koji upada u klasu koja je već poprilično deficitarna u Europi – klasa gradskih automobila, s kojima možete prevaliti i 200 kilometara u cugu, koju Britanci zovu simpatično - supermini. To su automobili kakvi su Opel Corsa, Peugeot 208, Ford Fiesta, VW Polo i gdje su neki od njih već pomalo ugašeni, a pitanje je koliko će ih uskoro ostati u ponudi. Naravno, glavni razlog su povišeni gradski crossoveri, baš na bazi tih istih automobila, koji, uz elektrifikaciju, jedu svoje očeve. To su automobili u koje spadaju Renault Clio, Škoda Fabija, donedavni Citroen C3, tako popularni kod nas. I, naravno, Dacia Sandero, koja je kod nas viđenija u verziji Stepway. Dakle, klasa malo iznad 4 metra. Nekad obiteljski standard kod nas.
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
S tim da MG s modelom MG3 nastupa prilično s visine – ne, ne mislimo pritom da je i on visok, nego da je dosta velik (4113 cm dužine ne otkriva prostor unutra koji je baš velik) i tako nekako nacrtan da pogotovo iznutra kuca na vrata Golfove klase, a cijenom ostaje u rangu manje braće. Nastupa MG3 i sa zanimljive pozicije u kojoj ga za sada pogoni samo hibridni motor – i to ne bilo koji, nego motor sa čak 194 KS!
Da, dobro ste pročitali, slovima: stotinu devedeset i, da zaokružimo, pet konjskih snaga! To je, da podsjetimo, nazivna snaga kao otprilike onaj Volkswagenov 2,0 TDI koji pogoni Passata ili Škodu Superb. Ili Škodu Kodiaq. Ili Volkswagen Tiguan! Ne, nije greška – MG3, automobil koji je kompaktnih, da ne kažemo gradskih dimenzija, a ima motor od toliko konjskih snaga. Doduše, ima caka i u tome da su hibridni konji podosta čudniji od onih punokrvnih dizeslkih, ali o tom potom.
MG3 Hybrid+ Luxury, kako je puno ime automobila, u teoriji bi trrebao biti pravi razbijač na tržištu. Automobil koji redefinira klasu i vraća cijenu koštanja u neke normalnije okvire – on je i deset tisuća maraka jeftiniji od sličnih, ako uopće postoje, hibrida na tržištu. S tim da ne izgleda kao jeftiniji automobil. Prilično solidno spakirane linije, pogotovo u testnoj plavoj boji, sa finim felgama i solidnim uređenjem, dakle u opremi Luxury, što će reći da ima i jeftiniji, trenutno košta 43.900 KM.
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Prije nego krenete s pričom kako se za te novce može kupiti veći i pravi grom polovnjak, da vam kažemo kako MG3 ma garanciju od 7 godina ili 150.000 kilometara. I kako to nije tek neka onako bezvezna, „samo da kupac kupi i ode preko vrata“ garancija, nego iza nje ipak stoji ozbiljan zastupnik, koji je, da podsjetimo, u svoje vrijeme morao učiniti nemoguće - uvjeriti Hercegovce kako je rumunjski brend ono što je prava priča. I to uradio baš kako treba, i sa garancijom i servisom. Pa vidite danas koliko je Dacia na cesti i gdje je Dacia danas u Europi.
No, dosta o Rumunjskoj, idemo mi na Kinu, za koju se hladno veli kako je korak ili dva ispred Europe u pogledu novih pogona. Ovdje je riječ o hibridnom pogonu, praktično imate benzinac od tako omiljenih 1,5 litara (svi Kinezi, primijetili ste, imaju tu zapreminu), koji razvija 102 KS i daje sam nekih 128 Nm okretnog momenta i s njim spregnuti snažan elektromotor od 100 kW, koji ima okretni moment od 250 Nm. I oni skupa isporučuju spomenutih 194 KS!
Ono što dalje fascinira je činjenica kako je to snaga kakvu ćete teško pronaći čak i kod električnih automobila sličnih dimenzija kao MG3 Hybrid+, a još fascinantnije je kako je ovaj auto težak, za današnja vremena ne baš velikih, 1285 kilograma (s obzirom na bateriju), pa na papiru performanse izgledaju uvjerljivo. Recimo, ubrzanje – od nula do 100 km/h za samo osam sekundi – ili samo pet sekundi od 80 km/h do 120 km/h. To je ono što vam treba za prestizanje.
Pritom se prijenos snage radi preko trobrzinskog automatika, kojim se rukuje okruglim tasterom na središnjoj konzoli – on ima razne modove kojima regulira fluktuaciju energije između kotača (prednji je pogon) i između dvaju motora, a sve u cilju da u svakom trenutku vozač ne misli ni o čemu. Naime, u MG3 Hybrid+ Luxury nemate nikakve kabele, sve je zatvoreni hibridni sustav i samim tim nema sekiracije kao kod plug in hibrida. Nema dosadnih kabela u gepeku, pa je prtljažnik, iako nazivno nevelik, ima 293 litra, maksimalno iskoristiv, zato jer ima jasno određene rubove i dubok je dovoljno da vam ništa po automobilu ne leti.
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
Netko je izračunao kako vas jedna konjska snaga pri kupnji MG3 Hybrid+ košta tek 100 eura, što nema nijedan novi auto na tržištu! Pritom se ne sekirate, kao što smo i rekli oko toga kako sve funkcionira – ti modovi vožnje posve su automatizirani, a ovisno o situaciji jedan ima prednost nad drugim. Najmoćniji je paralelni mod rada kada oba motora sudjeluju u razvoju snage, a najštedljiviji je kada napunjena NMC (nikl – mangan – kobalt) baterija pogoni električni motor, dok onaj benzinski miruje.
U teroriji kada je baterija puna možete se čitav dan samo na njoj vozikati po gradu, iako će se, tu i tamo probuditi benzinac, kada sustav primijeti da ste malo prenaglili. Vožnja na otvorenoj cesti je okej do nekih 140 km/h, kada buka i upravljanje počinju stvarati otpor. Ipak je MG3 Hybrid+ stvoren da bi služio i štedio, a ne da bi prestizao svakoga na cesti i ljubio bankine.
No, suprotno tome, primijetili smo ipak da, iako je podešen na udobnost, MG3 Hybrid+ voli da ste malo živahniji na papučici gasa i da auto vozite malo poskočnije. Dakle, ne sad da ga gazite do daske, nego da se ne vučete okolo sa štedljivošću u mislima. To sustav očito voli i tada se i ukupna potrošnja goriva drži u optimalnim granicama, a mi smo na testu trošili 5,7 litara benzina, što zbilja nije puno. S malo više pažnje potrošnja može ići još niže, WLTP testovi kažu i do 4,4 litra mješovito.
Spomenuli smo udobnost, čitava karoserija doima se solidno, ništa ne lupka i zvučna izolacija je u rangu sličnih automobila po veličini. Raduje nas što MG3 Hybrid+ vozi na felgama od 16 cola, što nas je vratilo u vrijeme kada su automobili tiho i neosjetno prelazili preko ležećih policajaca. MG3 zbilja lako guta rupe i iznenadit će vas kako se lako vozi. S druge strane, iako možete birati tri moda vožnje, ECO, Normal i Sport, niti u jednom MG3 Hybrid+ nije sportska makina, naprotiv, ležanje na cesti je solidno, ali nema potrebe da riskirate loveći krivine. Eto, da vam to još jednom ponovimo.
Unutrašnjost je kompromis dobrih dizajnerskih rješenja i nekih kratica po pitanju materijala, ali ništa nije bofl i ništa nije ispod standarda. Osim činjenice kako se volan ne podešava po dubini, što znatno smanjuje mogućnost pronalaska najbolje pozicije za volanom. Smeta stoga i dosta spušten unutarnji retrovizor koji skupa sa vrhom instrumentne ploče na sredini zaklanja vidik, pa ćete teško primijetiti pješake koji vam dolaze s lijeve strane, pogotovo ako ste vozili u tmurna jutra poput nas.
Foto: Bljesak.info / MG3 Hybrid+
No, općenito pokrivenost kamerama je odlična, tu MG ne štedi, prije svega jer MG3 nije baš najpregledniji auto, a povezivost sustava sa Apple Car i Android Autom je tu, za razliku od nekih drugih Kineza. Samo je šteta što vam za to i dalje treba USB, nema blutooth veze. Auto ima sva upozorenja, a MG Pilot i ovdje ostavlja trag u opuštenoj vožnji. Nema previše znakova upozorenja, čak i upozorenje na nevezane pojaseve ne iritira kao kod drugih. Ali zato vanjska sirena, ako vas hoće upozoriti na nešto što ste zaboravili uraditi pri izlasku iz auta, pritom probudi čitavo susjedstvo. Ključ je pametni, vrata otključavate dodirom na dugme na bravi.
Sjedala su udobna, ne najbolja u klasi, ali neće vas umoriti na dionicama koje ovaj auto ima prelaziti, a to su gradske i prigradske vožnje. Malo će vas, ako ste navikli na germanska, iznenaditi prvotnom mekoćom, ali ni na dulje staze ne umaraju. Sjedala su grijana, kao i volan, što je dio luksuza koji dobivate u cijeni. Šteta je što materijal sjedala nismo imali prilike oprobati u ljetnim uvjetima, tada bi dobili punu sliku o kakvoći.
Malo nas je živcirala labava ručica za podizanje sjedala, ali funkcionirala je besprijekorno. Ulazak na sva vrata, a ima ih četiri, plus prtljažnik kao peti, je okej. Vratan se zatvaraju uz fin zvuk, ali prtljažnik smo morali zalupiti jer zna ostati otvoren. Funkcije otvaranja prozora su kineski solidne, kao za klasu više. Svi prekidači su čvrsti i na instrumentnoj ploči, upotrebljivost i logika se brzo stapaju sa dosta dobro opremljenim infotainment sustavom i instrumentima pred vozačem. Možda će vam trebati neko vrijeme da sve pohvatate, možda ćete htjeti da vam je nešto drukčije raspoređeno, ali to je taj suživot koji se ipak na kraju ostvari između vozača i automobila. Središnji touchscreen malo je brži nego na prethodnoj generaciji MG automobila, pa sad drži korak s većinom drugih auta na tržištu.
Uglavnom, većih zamjerki nemamo. Zapravo, najveća zamjerka ovom autu dolazi iz same vožnje, gdje postoji jedan mod koji vas zna nasekirati, a javlja se kad se baterija naglo isprazni i onda uzbrdo ostanete bez snage, jer sve padne na benzinski motor, a mjenjač se nađe u nekom limbu, pa vam papučica samo ode u prazno – bez obzira koliko je stiskali vaš auto ne ide brže. Posebno je nezgodno kad vam se to dogodi prilikom pretjecanja. I to je stvar koju bismo rado preporučili stručnjacima MG brenda na rješavanje.
I, eto, sve smo vam rekli. Osim možda činjenice kako se čeka još povoljniji MG3, onaj pogonjen samo turbobenzinskim motorom, koji bi uz nižu cijenu od hibridnog modela baš mogao biti razbijač na tržištu. Ili gamechanger, što bi rekli Englezi. Koliko, vidjet ćemo, ali ono što znamo je da će uskoro i on na tržište. No, i hibridni MG3 svakako je za razmotriti. Pogotovo ako niste od ovih povišenih automobila i volite klasično ruho koje skriva modernu tehnologiju. Za ove novce teško ćete pronaći bolje..