"Vinska cesta je osnovana 2007. godine, a osnivač je Turistička zajednica HNŽ. Ona je u jednom trenutku doživjela stagnaciju, ali se pojavila ideja o vinskom turizmu. Vinski turisti su najpoželjniji turisti, jer troše više novca i duže borave, što je cilj svake strategije turizma", kaže u uvodu gospodin Darko Pehar, tajnik Vijeća Vinske ceste Hercegovine, vodeći nas u nastavku razgovora detaljnije Vinskom cestom.
Nakon sastanka sa zainteresiranim vinarima zaključeno je kako je Vanjskotrgovinska komora dobar krovni partner, uz USAID, te je krenula revitalizacija Vinske ceste Hercegovine.
Dodaje kako je geografski obuhvat: Vinske ceste od Ljubuškog do Trebinja, odnosno svih 6 gradova/općina, kroz oba entiteta, što je pozitivan primjer predstavljanja turističke destinacije kao cjeline.
Vinarije su najvidljiviji dio Vinske ceste , ali ona je mozaik u kojem značajno mjesto zauzimaju i hoteli, restorani, turističke agencije, prelijepi krajolici – sve ono što je potrebno da posjetitelji dožive duh Hercegovine.
"Bez obzira na lijepu tradiciju, mi smo ipak mala vinska regija. Stoga je važno zajedništvo, da ne budemo samo konkurencija jedni drugima, da se ujedinimo i postanemo konkurencija drugim regijama. Mi kao vinari kroz nekoliko generacija radimo promociju naših autohtonih sorti, prije svega Žilavke i Blatine, ali i drugih, u novije vrijeme Trnjak", kaže naš drugi sugovornik, gospodin Andrija Ćorić, potpredsjednik Vijeća Vinske ceste Hercegovine.
Napominje kako treba njegovati naviku konzumiranja domaćih vina, što je svugdje u svijetu standard i običaj, jer će u tom slučaju i gosti koji dolaze poželjeti naša vina.
Ističe kako su domaća vina od autohtonih sorti grožđa već dokazana u svijetu, kontinuirano osvajaju priznanja i medalje. Ono što je vinarima jedna od glavnih prepreka su nedostaci novih vinograda, ali i za to se može naći rješenje, čut ćete u podcastu kako.
Festival Vinske ceste Hercegovine od prošle godine je krunska manifestacija ovog turističkog projekta, a ove godine se održava po drugi put, 4. lipnja u Ljetnikovcu Radobolja.
"Drugo izdanje Festivala vinske ceste Hercegovine imat će bogat cjelodnevni program od ranih jutarnjih sati. Započet će okruglim stolom na temu vinskog turizma, s gostima iz regije. Zatim imamo radionicu Škola žilavke, što je prilika za posjetitelje da se upoznaju s našom fenomenalnom sortom, već od 17 sati se otvaraju štandovi naših vinara i restorana", kaže gospodin Pehar, a što vas još očekuje i tko nastupa u glazbenom programu, čut ćete u samom podcastu.
"Nevjerojatan je bio odaziv i odjek prvog Festivala, preko 2.000 ljudi je došlo. Uz sinergiju koju ovakve manifestacije donose, mi vinari imamo svoj marketinški benefit, a gosti koji dođu bit će nam najbolja reklama", kaže u tom kontekstu gospin Ćorić, očekujući i ove godine sjajnu festivalsku atmosferu u ljetnikovcu Radobolja.
Dakle, treba imati na umu da su posebnosti i ciljevi ovog festivala: degustacije, radionice, glazbeni program, a posebna vrijednost Festivala se oslikava u promociji lokalnih, domaćih, proizvođača i biznisa; povezivanje s turističkom ponudom regije, predstavljanje na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.
Izdvojili smo u ovom kraćem uvodu samo neke smjernice koje vas mogu potaknuti da saznate više, stoga vrijedi ovaj podcast pogledati i poslušati u cijelosti.