bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Bljesak je vozio MG ZS Hybrid + Luxury

Ukusan sendvič sa čajnom

21.03.2025. u 11:06
text

Već smo vam rekli veliku istinu – Kinezi ne dolaze, oni su odavno već među nama! A što se tiče nas ovdje, marka MG je već odavno na ulicama – i ako malo bolje pogledate ima ih sve više! Novi model MG ZS trebao bi biti glavna perjanica nastavka invazije na Europu.

Moramo odmah kazati kako je MG u crnoj boji itekako privlačio pažnju prolaznika i drugih sudionika u prometu, još u ovoj Luxury opremi, a vjerojatno zahvaljujući prilično pogođenom dizajnu, koji ima dozu agresivnosti, ali i stila - i koji kod dosta ljudi, čak i onih koji dobro poznaju automobile, budi pozornost i pitanje – koji je ovo model? I čiji je? MG je, to valjda znamo, stara britanska značka, ali odavno pod punim vlasništvom kineskog SAIC-a, koji od njega pravi automobil koji bi se već značkom trebao sviđati europskim kupcima. I nije da nije.

Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+
Bljesak.info / Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+

ZS je automobil u klasi odraslijih gradskih SUV-ova, onoj istoj koja je, tako kaže moda, najprodavanija zadnjih desetak godina. To je ona kategorija ispod 4,5 metra dužine, gdje ZS upada sa zavidnih 4,43 metra dužine i 1,8 metara širine. Dizajniran je bolje nego raniji model, kompelatna utomobil ne izgleda više onako visoko nasađem kao prethodnik. I vidi se kako je MG uhvatio neki svoj obiteljski štih, kao kombinaciju onoga što želi europski kupac, ali što još uvijek ima prođu i kao svjetski dizajnerski ukus. Sprijeda je dosta agresivan, straga će vas podsjetiti na određene tuđe modele, recimo i BMW-a, zašto ne, ali svejedno nema više riječi o pukom kopiranju bilo koga, pa se nećemo igrati tako popularne igrice automobilskih novinara – koga su to ovaj put Kinezi slijedili (čitaj: kopirali)?

Dovoljno veliki za sve obiteljske obveze, dovoljno kompaktan za grad, to mu je glavni forte, a kako je u pitanju automobil sa hibridnim pogonom, onda je to još jedna značajka koja ZS svrstava u konkurenciju ozbiljnih takmaca na našem, ali i svim drugim tržištima. Pogotovo jer je ZS cijenom i praktično najpovoljniji među konkurencijom, gdje ćete morati izdvojiti i desetak tisuća maraka za jedva jednako opremljen europski hibridni pandan sa tek sličnim pogonom. A teško da će vam se neki od njih pohvaliti sa ukupnom snagom od 197 KS!

Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+
Bljesak.info / Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+

Da, pod nazivom Hybrid+ ovaj MG ZS krije kombinaciju 1,5 litarskog motora koji daje gole 102 KS, ali i elektromotora koji daje svojih 136 KS, no uparni raspolažu s maksimalnih 197 KS, što je brojka koja bi prije koju godinu izazvala strahopoštovanje ogromnih razmjera, ali ni danas nije za odbaciti, iako su hibridne konjske snage nešto drugačijeg karaktera nego da kažete kako imate, recimo, dizelaš sa 197 „konja“! Ili benzinac iste snage otprije desetak godina...

Pogon i mjenjač su, da skratimo, praktično isti kao i kod nedavno testiranog manjeg MG3 Hybrid+, a to znači kako su motori koordinirani putem trostupanjskog automatskog mjenjača, čiji su stupnjevi prožeti sa čak osam različitih modova rada, što, da maksimalno skratimo, vozaču daj mogućnost da samo upali auto, ubaci u željeni mod rada, volja mu u rikverc, volja mu naprijed – i ništa ne brine! Sve će za njega promisliti njegov MG ZS! I to radi veoma dobro, na momente potpuno zaboravite da vaš auto ima ikakve veze sa hibridima, strujom, kako je u pitanju stari, dobri benzinac i ništa drugo. Kako vas MG oslobađa bilo kakvih punjenja strujom, kabela i sličnih opterećujućih obveza, točno se stopite sa promišljanjima vlastitog automobila.

I to promišljanje ide zbilja super, automobil se vozi prilično živahno i tečno, jedini problem zna biti onaj mod koji se pretpostavi drugima na dugim uzbrdicama, kada on, mimo vaše volje, odluči dopunjavati ispražnjenu bateriju, a snaga vam je zapravo potrebna za penjanje. Tu dođe do očitog nesporazuma, a vi izgubite željenu veliku količinu snage, pa vam se čini kako snaga pogona padne na snagu motora Juga 45.

S druge strane, kada poželite pretjecati na uzbrdici po jakoj kiši, a sustav vam je potpuno spreman, baterija puna i motor u najboljem režimu, onda ćete ako snažno stisnete gas, gotovo zadriftati, jer nagli skok snage kao da prednji kotači ne mogu prenijeti u potpunosti na podlogu, pa proklizaju. To je čak i zabavno, iako će pri prvoj pojavi možda i prepasti neiskusne vozače.

No, to je ujedno i jedini nedostatak inače veoma tihog i štedljivog pogona ovog ZS-a, koji nam je na pojedinim dionicama magistrale znao trošiti tek 3,7 litara u prosjeku (na testu je prosjek potrošnje bio 5,3 litra benzina!) što nas dovodi do zaključka kako su dizelaši odsvirali svoje, ali štedljivost je i dalje tu. MG ZS Hybrid + vozi se ugodno i prilično tiho, pogotovo do 120 km/h. Ležanje je solidno, na uobičajenim gradsko – prigradskim brzinama ima i neke naznake sporta (ima i izbor modova vožnje, jedan je baš taj sportski), ali kako brzina raste i fizika uzima maha, postaje vam jasno kako je MG ZS napravljen za one koji ole lagodan život, bez opterećenja bilo koje vrste, od financijskog do mentalnog.

Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+
Bljesak.info / Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+

Kinezi su majstori unutarnjeg prostora, jer je i ZS zapravo veoma prostrano vozilo za svoju dužinu. Sjedi se fino i naprijed i nazad i opći je dojam kako je ovo jedno vozilo potpuno urađeno po zapadnim standardima. Materijali su pametno raspoređeni, pa tako tamo gdje dirate uvijek su mekani, a tamo gdje ne dirate, oni su jeftiniji i tvrđi, ali zato dobro izgledaju.

Sjedala su raskošno odmjerena i kod Kineza poslovično dobivate i strujom pokretana za male novce, iako ne toliko izdašne u namještanju. Iako se niti volan ne može podesiti po dubini, nije tako teško pronaći dobar položaj za volanom, a ZS neće umoriti niti nakon par sati vožnje, tako da će većinu naših prosječnih prohtjeva ispuniti bez ikakvih problema. Hibridni pogon pritom osigurava sjajna međuubrzanja, tako da u uvjetima vožnje svakog prosječnog Mostarca. Pa i Bosanca i Hercegovca, MG ZS Hybrid + ostaje stroj za svaku pohvalu.

Rekli smo, udobnost vožnje je na solidnom nivou, sjedala i volan se griju na tipku, a unutrašnjost je prostrana za svoju klasu. Nema nepotrebnih egzibicija i sve je dizajnirano s nekom mjerom. Volan je kao s klase većih automobila, ali opet je u pitanju pametno korištenje dizajna i materijala. Komande su okej, iako ćete se morati malo navikavati, ako dolazite s nekog klasičnog europskog modela. Dosta ćete se boriti s opcijama ekrana s instrumentima ispred vas, a niti onaj središnji zaslon nije nešto što nećete morati malo učiti,a li je bolji i funkcionalniji nego prije i ima puno bolji odziv.

Oba zaslona imaju 12,3 inča i sasvim su dovoljni, a ne iritiraju tokom vožnje. I šest zvučnika solidno radi svoj posao, tako da, poducimo, ako ste odlučili u MG ZS prijeći sa bilo kojeg automobila slične veličine starog pet do deset godina, pa čak i nekog premiuma, nećete osjetiti da ste degradirani. A ako vam je ovo automobil nakon dugih godina mužnje nekog europskog umalo pa klasika, onda ćete se u MG-u osjećati kao da ste zbilja zakoračili u 21. stoljeće. Pogotovo kad se po mraku oslonite na veoma dobra LED svjetla, koja nose oznaku matičnog koncerna SAIC i natjeraju vas na razmišljanje, kad bi, recimo, ovaj ZS nosio oznaku nekog drugog proizvođača, koliko bi pohvala dobio?

Povezivanje sa Apple Car i Android Autom je i dalje preko kabela, a kako se danas mogu jeftino nabaviti aftermarket moduli za bluetooth povezivanje vaše multimedije sa mobilnim aparatom, to nećemo pisati u mane automobila. Prozraćivanje i klimatiziranje kabine je okej, ima i nešto fizičkih komandi, iako je i dalje većina toga na ekranu, ali sveukupno radi se o jednom modernom i prilično ugađenom automobilu, na kojem se vrata zatvaraju tiho i sve leži kako treba (uz samo jedan nedefiniran izvor buke straga, kojise javljao prilikom inače udobnog prelaska preko neravnina). Pritom ćetiri USB priključka unutra vožnju i punjenje mobitela čine ugodnijom.

Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+
Bljesak.info / Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+

Prtljažnik veličine 440 litara dovoljan je za većinu uobičajenih potreba, no za putovanja bi neki krovni nosač ipak dobro došao, pogotovo ako imate barem četveročlanu obitelj. No, slična je priča i sa konkurencijom, a to su Suzuki Vitara, Toyota Yaris Cross, Hyundai Kona, a od europskih modela svakako Renault Captur, Škoda Kamiq, Peugeot 2008, iako se ZS može uhvatiti u koštac i sa broj većim i još skupljim modelima.

Kad pogledate cijenu i ukupan dojam, onda svakako MG ZS Hybrid + ima itekako jake adute na svojoj strani, a možda i najjači adut tek stiže – potpuno benzinski model, koji bi trebao vratiti cijenu ove klase automobila ispod psihološke granice od 40.000 maraka!

Dotad, testni MG ZS u opremi Luxury i sa odličnim hibridnim pogonom vaš je za i dalje nimalo bezobraznih 52.500 KM, što je aktualna cijena kod GUMA M, što je u današnja vremena izrazito povoljno, pogotovo ako pogledate za koje se novce nudi aktualna konkurencija. A kad smo već kod prijatnih iznenađenja, garancija na ovaj auto i dalje je 7 godina ili 150.000 kilometara.

left-arrowright-arrow
Bljesak.info / Isprobali smo novi MG ZS Hybrid+
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO