Carbon Capture

Robotički tim BiH se predstavlja u finalu ''FIRST Global Challengea 2022.''

Tim Bosne i Hercegovine je predstavivši svoj projekta s tematikom suzbijanja i ranog otkrivanja šumskih požara u prvoj fazi, prošao u finale zajedno s ostalih devet timova, te ih očekuje prezentiranje pred panelom sudaca
Sci-Tech / Tehnologija | 10. 10. 2022. u 08:14 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nacionalni robotički tim Bosne i Hercegovine okupljen oko CERIT-a (Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju) u Mostaru, i ove godine predstavlja našu državu na ''FIRST Global Challenge 2022", s ovogodišnjom temom ''Carbon Capture''.

Tim Bosne i Hercegovine je predstavivši svoj projekt s tematikom suzbijanja i ranog otkrivanja šumskih požara u prvoj fazi, prošao u finale zajedno s ostalih devet timova, te ih očekuje prezentiranje pred panelom sudaca i snimanje CNN-ovog dokumentarnog filma. 

Članovi tima

Tim reprezentativaca čine Hana Juklo, Nizama Šuta, Danis Mušić, Sanjin Brajević i Lejla Nuhić, zajedno s njihovim mentorima MSc. Anes Hadžiomerović IT ing. Deni Ajanić, i IT studentom Armin Đidelija.

Ovo internacionalno robotičko natjecanje se održava u Ženevi u periodu od 13. do 16. listopada i za cilj imaju jačanje svijesti o važnosti STEM (Nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) vještina, stavljajući naglasak na njihovo učenje i praktično primjenjivanje, pogotovo kod mladih ljudi. Sama tema natjecanja se bavi problemom konstantno rastuće razine CO2 koji zadržava toplotu u atmosferi, te tako doprinosi raširenom globalnom zagrijavanju i klimatskim promjenama.

Video: Project Wildfires - FGC2022 Geneva

Ovogodišnji zadaci, za razliku od prošle godine, sadržavaju sastavljanje samo jednog robota koji će se u sastavu s još dva nasumično izabrana tima drugih država, u izboru od njih 180, natjecati protiv druge alijanse na terenu izvršavajući različite zadatke. Svaki meč je zapravo simulacija globalnog saveza od šest nacionalnih timova koji zajedno rade na hvatanju i skladištenju ugljika, demonstrirajući zajednički napor potreban za zaštitu naše zajedničke atmosfere. Zatim se države dijele u regionalne saveze od tri tima kako bi se fokusirali na lokalne napore za usporavanje klimatskih promjena.

Timski rad, planiranje

Drugi dio natjecanja, ''Carbon Countermeasures'', čini zapravo praktični dio suzbijanja emisija ugljendioksida, gdje svaka država radi na zasebnom projektu u određenom području.

''Samo natjecanje iziskuje dosta timskog rada, planiranja, predanosti, mnogo planiranja, kreativnosti, ali i na ovaj način nudi unikatnu priliku da se pokažete u STEM području, ponosno predstavljate svoju zemlju, te na kraju ponesete svoja iskustva na dalje usavršavanje'', priopćeno je iz Nacionalnog robotičkog tima BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close