bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
BLJESAK.TV
Rastući s djecom
Tamna strana interneta: „To se ne događa nekom drugom – događa se vašem djetetu“
Inspektor Saša Petrović otkriva kako djeca postaju žrtve internetskih prijetnji i zašto je uloga roditelja presudna za njihovu sigurnost.

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom, krim-inspektor Saša Petrović, načelnik Odjela za borbu protiv kompjuterskog kriminala Federalne uprave policije i član brojnih međunarodnih policijskih asocijacija, otvara vrata svijeta koji se često prešućuje – svijeta digitalnih prijetnji koje izravno ugrožavaju djecu.

Petrović, koji je stručno usavršavanje prošao i na prestižnoj FBI akademiji, upozorava: oblici cyber kriminala postaju sve sofisticiraniji, brojniji i opasniji, a mnogi roditelji još uvijek nisu svjesni razmjera prijetnji koje se odvijaju na ekranima njihovih ukućana.

Odrasle žrtve: tihi kriminal iza ekrana

Prevare, krađe identiteta, ucjene, lažni profili i manipulacije putem društvenih mreža – samo su dio arsenala digitalnog kriminala kojem su odrasli izloženi svakodnevno. Prema riječima Petrovića, najčešće žrtve su usamljene osobe starije životne dobi, koje postaju lak plijen vještim manipulatorima s jednim ciljem – izvlačenjem novca. Iako se sredstva ponekad uspiju povratiti, to je iznimka, a ne pravilo.

Govoreći o hakiranju, Petrović pojašnjava da je malware (maliciozni kod) za ozbilnije krađe skup i da hakeri uglavnom ciljaju kompanije, a ne pojedince – zbog većeg financijskog učinka.

Pedofilija i online predatori

Posebno uznemirujući segment razgovora posvećen je online predatorima. Djeca, osobito ona emocionalno ranjiva i bez dovoljne roditeljske prisutnosti, najčešće su mete ovakvih počinitelja. „Počinitelji se često lažno predstavljaju, zadobiju djetetovo povjerenje, a zatim prijete objavom eksplicitnog sadržaja koji su prethodno iznudili – i tako dijete ulazi u začarani krug straha i šutnje“, upozorava Petrović.

Upravo zato ključnu ulogu imaju roditelji – u postavljanju sigurnosnih postavki, korištenju aplikacija za zaštitu, ali ponajviše u izgradnji odnosa povjerenja od najranije dobi. „Dijete mora znati da se može obratiti roditelju – bez straha od osude“, poručuje.

Cyber nasilje među djecom: virtualno, ali s vrlo stvarnim posljedicama

Vrijeđanja u grupama, dijeljenje fotografija bez pristanka, isključivanje iz digitalnih zajednica – sve su to oblici cyberbullyinga koji ostavljaju duboke tragove na mentalnom zdravlju djece. Djeca, iako često tehnološki spretnija od odraslih, emocionalno nisu spremna za digitalne manipulacije i pritiske. Mnogi ni ne shvaćaju da ponašanje u virtualnom prostoru ima stvarne posljedice – jer emocije nisu virtualne. 

Kako se zaštititi?

Petrović ističe da postoji niz alata i aplikacija koji roditeljima omogućuju nadzor, ali bez narušavanja privatnosti. No najvažnije je – povjerenje, prisutnost i jasna pravila o korištenju tehnologije kod kuće.

„Nije riječ o špijunaži, nego o odgovornosti“, ističe.

U slučaju bilo kakve sumnje na online prijetnju – važno je odmah reagirati. Sustav postoji, pravne procedure su definirane, iako – priznaje Petrović – institucije su preopterećene.

Iz iskustva koje donosi iz prakse, Petrović jasno poručuje: „To se ne događa nekom drugom – to se događa ovdje, našem djetetu, u našoj školi, našoj obitelji.“ I dodaje:

„Ne možete promijeniti sustav preko noći, ali možete promijeniti sebe. A promjena pojedinca – mijenja društvo.“

Pratite i dijelite – jer zaštita djece u digitalnom svijetu počinje informiranošću odraslih.

POVEZANO