bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Bh. stučnjaci

Azitromicin siguran za upotrebu, koristiti uz nadzor liječnika

16.03.2013. u 13:42
text

Na antibiotik azitromicin, poznatiji pod nazivima sumamed, hemomicin, azomax i drugi, koji liječnici svakodnevno propisuju pacijentima, u BiH do sada nije registrirano nijedno neželjeno djelovanje i siguran je za upotrebu, tvrde bh. stručnjaci.

Nakon što je Američka agencija za hranu i lijekove FDA nedavno izdala upozorenje da postoji sumnja da popularni antibiotik azitromicin može izazvati poremećaj srčanog ritma, među bh. građanima je zavlada panika jer se navedeni antibiotici često propisuju i djeci i bebama.

Stručnjaci se slažu da se ovaj antibiotik puno propisuje i da bi bilo dobro da se prvo uradi antibiogram, na osnovu kojeg bi se saznalo o kojim bakterijama se konkretno radi i na koji antibiotik su te bakterije najosjetljivije.

"Na ovaj način se ne bi propisivali samo ovi antibiotici, jer postoji opasnost da pacijenti postanu rezistentni, odnosno otporni na njih jer se često propisuju", smatraju stručnjaci.

Nataša Grubiša, direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, kazala je da još nisu dobili nikakvo upozorenje niti od proizvođača niti od neke druge institucije o mogućim problemima sa ovim lijekom.

"Azitromicin je mikrolidni antibiotik koji djeluje tako što zaustavlja rast bakterija. Ovaj lijek već ima u svom uputstvu za upotrebu upozorenje za pacijente koji imaju oštećenu jetru ili bubrežnu funkciju, a kada su u pitanju srčani problemi, mogu se pojaviti aritmije sa tahikardijom. Znači to su već poznate nuspojave i ako se pacijenti pridržavaju uputstva lijčnika, ne može se desiti ništa loše", istaknula je Grubiša.

Ona je navela da se ovaj antibiotik godinama koristi za liječenje bronhitisa, upaljenja pluća, infekcije uha i seksualno prenosivih bolesti i da je već dugo prisutan na tržištu BiH.

"Dosad poznati mogući negativni efekti ovog lijeka su osip, svrbež i natekline, teškoće u disanju i gutanju, kao i ubrzan ili nepravilan srčani ritam. Dosta je zastupljen u propisivačkoj praksi liječnika", istakala je Grubiša.

Branislav Lolić, pedijatar iz Banjaluke, kazao je da ovaj antibiotik propisuje punih 20 godina i da mu do sada nije prijavljeno nijedno neželjeno djelovanje.

"Ovaj antibiotik se propisuje bebama već kada napune godinu dana, i inače zbog efikasnog i širokog spektra djelovanja, često ga liječnici propisuju pacijentima", istaknuo je Lolić.

On je naveo da je ovo još jedan dokaz da se antibiotici ne smiju uzimati bez nadzora liječnika, jer je vrlo moguće da je do srčanih problema kod pacijenata došlo upravo zbog uzimanja azitromicina i nekog drugog lijeka.

"S obzirom na to da ovaj lijek ima veoma dobar spektar djelovanja i da se uzima jednom dnevno tri dana, spada u jedan od osnovnih antibiotika kojim se veoma uspješno liječe respiratorne infekcije i druge infekcije kao što su infekcije mokraćnih kanala", istakao je Lolić.

comment icon
svi komentari (0)