Svjetski dan plućne hipertenzije (WPHD) obilježava se 5. svibnja. Tim povodom će članovi Udruge građana oboljelih od plućne hipertenzije "Dah" – u Bosni i Hercegovini biti dio humanitarne utrke "Trčimo za DAH" u organizaciji Udruge "Dečki u plavom" koja će biti održana u okviru 6. Sarajevskog maratona, 10. 5. 2025. godine. Na ovaj način stvorena je sinergija između zdravih i bolesnih osoba vrijedna pažnje, što daje poseban pečat ovogodišnjem obilježavanju WPHD 2025. u našoj zemlji.
Za plućnu hipertenziju nema lijeka, postoje samo lijekovi koji bolest drže pod kontrolom kako ne bi došlo do pogoršanja i progresije. U Udruzi "Dah" ističu da je najtužnije to što ti lijekovi nisu dostupni svim PH pacijentima u Bosni i Hercegovini. Zbog te činjenice je i osnovana Udruga kako bi se svi pacijenti zajedno borili da lijek bude dostupan svim oboljelima.
"Živimo u istoj državi, bolujemo od iste bolesti, trebamo istu terapiju, ali jedni pacijenti imaju lijek na teret entiteta ili kantona, a drugi nemaju, što ovisi o mjestu življenja. Za nas je to nestvarno, nehumano i poražavajuće. Ovo stanje doživljavamo kao ugrožavanje osnovnog ljudskog prava, prava na život, doživljavamo ga kao svojevrsnu diskriminaciju", izjavila je Vera Hodžić, osnivač i predsjednica Udruge.
U Udruzi "Dah" ističu da inzistiraju na tome da se barem najjeftiniji lijekovi za plućnu hipertenziju stave na osnovne, A liste zavoda zdravstvenog osiguranja entiteta, što bi bilo obvezujuće za cijelu Bosnu i Hercegovinu jer lijekovi trebaju i moraju biti dostupni svima. Smatraju da bi se na taj način barem malo izjednačio položaj oboljelih.
"Od inzistiranja da barem jedan lijek za plućnu hipertenziju treba biti dostupan svim PH pacijentima u Bosni i Hercegovini nećemo odustati jer drugu opciju nemamo. Naši životi ovise o odlukama političara koji sjede na strateškim mjestima i kreiraju zdravstvenu politiku, liste lijekova i slično, ne znajući kako bez terapija žive oboljeli od plućne hipertenzije", dodaje Hodžić.
Povodom Svjetskog dana plućne hipertenzije oboljeli ističu i hitnu potrebu za većom sviješću, ranom dijagnozom i pravednim pristupom specijaliziranoj medicinskoj pomoći. Kao rijetka kardiopulmonalna bolest, plućna hipertenzija zahtijeva liječenje u stručnim centrima kako bi se osigurala optimalna njega. Posljednjih godina, nove terapije u svijetu ne samo da su poboljšale kvalitetu života pacijenata i ublažile simptome, već su također pridonijele smanjenju smrtnosti.
"Za nas u Bosni i Hercegovini to su za sada puste želje. Bez adekvatnog liječenja i terapije, mi smo samo još jedna obespravljena i marginalizirana grupa pacijenata u ovoj državi koja je osuđena da se sama snalazi i bori za svoje živote, iako ponekad ne možemo ni disati", rekla je na kraju Vera Hodžić.
Plućna hipertenzija je rijetko oboljenje krvnih žila pluća zbog kojeg strada i srce. To je i teško oboljenje u kojem je otežan protok krvi u plućima, pri čemu se povećava pritisak na desnu srčanu klijetku. Osim otežanog disanja, konstantnog umora, niske saturacije, aritmija, bolest može dovesti do iznenadnog prestanka rada srca i smrti. Bolest je neizlječiva, ali s odgovarajućom terapijom bolesniku se može produžiti i olakšati život. Postoji pet klasa bolesti, od kojih je najrjeđa primarna plućna hipertenzija od koje boluje vrlo mali broj osoba (od 5 do 50 na milijun).
Udruga građana oboljelih od plućne hipertenzije "Dah" u Bosni i Hercegovini osnovana je 2014. godine i od tada do danas se bori za bolji položaj oboljelih od ove rijetke, teške i neizlječive bolesti.
O bolesti se malo zna, stoga Udruga "Dah" svakodnevno podiže i svijest o ovoj bolesti, o čemu svjedoče njihove brojne aktivnosti koje organiziraju tijekom cijele godine. Sjedište Udruge je u Zavidovićima, ali okuplja oboljele iz cijele Bosne i Hercegovine.
Trenutno je oko Udruge okupljeno 54 oboljelih osoba, od kojih su neke bez ijednog lijeka koji se koristi u održavanju bolesti pod kontrolom.