Transparency International u BiH prijavio je sedam političkih stranaka Središnjem izbornom povjerenstvu jer su primale zakonom zabranjene priloge od privatnih poduzeća koja posluju s državom. Prijavljeni su HDZ BiH, SDP BiH, SDA, Republička stranka Srpske, Naprijed BiH, Demokratska fronta i Socijaldemokrate, koje su primile ukupno 15 takvih priloga. Najviše ih je imao HDZ BiH, od čega je jedan donirala tvrtka “AGIP” iz Brčkog, koja s vlastima Brčko distrikta ima ugovore vrijedne preko 700.000 KM.
Sličan primjer je Matisa d.o.o., koja je HDZ-u donirala novac, a od države dobivala poslove. SDP BiH je primio donaciju od Euromeat d.o.o., koji opskrbljuje Ministarstvo obrane BiH kojim rukovodi SDP-ov ministar Zukan Helez. Sporne su i donacije firmi Europrost te Kop i ko, koja je donirala i SDP-u i SDA, a s općinama gdje su na vlasti potpisala milijunske ugovore.
TI BiH godinama upozorava i na tvrtku “Tehnički remont Bratunac” koja financira Republičku stranku Srpske iako ima ugovore s MUP-om RS i djelomično je u državnom vlasništvu, a njen direktor Slavenko Ristić je i predsjednik stranke. Socijaldemokrate su primile tri slične donacije, a Demokratska fronta i Naprijed BiH donacije od firmi koje su poslovale s državom.
Ukupno je prijavljeno 433.756 KM donacija privatnih poduzeća, što je tek 1,48% stranačkih prihoda. SDA prijavljuje najviše donacija, dok SNSD, Ujedinjena Srpska i drugi ni marku, iako je SNSD, prema TI BiH, potrošio najmanje milijun KM više nego što je prijavio.
Stranke su prijavile 367.000 KM nenovčanih donacija, najviše Naša stranka i SDA. Većina troškova pokriva se pozajmicama ili obavezama – SDP BiH duguje preko milijun KM, SNSD je obveze smanjio na 73.000 KM, a neke stranke duguju članovima ili tvrtkama povezanima s bivšim zastupnicima.
TI BiH upozorava na stalni nesklad između službenih prihoda i stvarnih troškova kampanja, pri čemu je samo za prošle izbore skriveno 2,6 milijuna KM.