Mobilna aplikacija Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine e-IDDEEA, koja je danas predstavljena u Sarajevu, predstavlja iskorak u digitalizaciji javne uprave i privatnog sektora, omogućujući građanima da se na zakonski prihvaćen način identificiraju i elektronički potpisuju dokumente putem mobilnog telefona ili računala, brzo, sigurno i bez papira.
Direktor Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), Almir Badnjević, predstavio je aplikaciju, ističući da je digitalni identitet dostupan i besplatan za sve građane BiH te da ga je moguće aktivirati u svim regionalnim centrima IDDEEA-e.
Najavio je da će građani u naredna dva do tri mjeseca moći preuzeti besplatan kvalificirani elektronički potpis i aktivirati aplikaciju u određenim bankama, općinama, te putem mobilnih timova koji će obilaziti lokalne zajednice.
Badnjević je također predstavio funkcionalnosti mobilne aplikacije e-IDDEEA, koja omogućuje uvid u kazne, obavijesti o novim prekršajima, povijest zahtjeva za dokumente, te provjeru kazni za druge osobe i pravna lica uz odgovarajuće podatke. Aplikacija također sadrži informacije o vozilima vlasnika, te omogućuje korištenje kvalificiranog elektroničkog potpisa.
Posebno je naglasio da aplikacija uključuje digitalne verzije osobnih iskaznica, vozačkih dozvola i putovnica, te da korisnici dobivaju podsjetnike o isteku tih dokumenata. Iako zakonski još nije omogućeno da se digitalni dokumenti koriste kao službeni identifikacijski dokumenti, IDDEEA preporučuje institucijama njihovu upotrebu.
Aplikacija je već integrirana s uslugama banaka i telekomunikacijskih kompanija, poput UniCredit banke, Addiko banke i BH Telekoma, čime se omogućava elektroničko potpisivanje dokumenata direktno putem aplikacije.
Badnjević je naglasio da su ključne prednosti digitalnog identiteta brzina, dostupnost, sigurnost i mogućnost integracije s drugim uslugama. Pozvao je sve javne i privatne institucije da omoguće građanima elektroničke usluge i završe integraciju sa sustavom IDDEEA-e.
Ministar komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine, Edin Forto, izjavio je da Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) može postati glavni integrator digitalne transformacije u BiH, jer posjeduje potrebne baze podataka i infrastrukturu za sigurno upravljanje osobnim podacima građana.
Forto je istaknuo da BiH zaostaje za regijom u razvoju elektroničkih usluga, ali da se napredak vidi kroz demonstraciju aplikacije koja omogućava korištenje osobne iskaznice za elektroničku identifikaciju, bez potrebe za fizičkim dolaskom na šalter, ovjerom potpisa ili dostavljanjem kopija dokumenata.
Dodao je da zahvaljujući radu IDDEEA-e, gotovo 60 posto općina u BiH više ne traži potvrdu iz CIPS-a, što predstavlja korak ka smanjenju administrativnih barijera za građane i tvrtke.
Ministar je također naglasio da je u planu razvoj digitalnih usluga na svim razinama vlasti, koji će omogućiti siguran pristup uslugama bez fizičkog prisustva, što je već standard u Europskoj uniji i regiji.
Forto je izrazio zadovoljstvo što se unatoč političkim blokadama, posebno iz SNSD-a iz Banje Luke, digitalna transformacija ipak pokreće, i to u skladu sa zakonom koji je usvojen prije 18 godina.
Šef operacija Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini, Stefano Ellero, izjavio je da EU kontinuirano podržava digitalnu transformaciju BiH u okviru ključnih prioriteta Europske komisije, kako unutar, tako i izvan Unije.
Ellero je naglasio da je elektronička identifikacija temelj tog procesa, jer omogućava svakom građaninu BiH da koristi povjerilačke usluge za sigurno utvrđivanje identiteta.
Kao naredni korak, Ellero je naveo uključivanje javne uprave, telekomunikacija, banaka i drugih javno-privatnih subjekata u pružanje online usluga. Podsjetio je i na video koji je financirala EU, a koji vizualno prikazuje mogućnosti elektroničke identifikacije.
Ellero je najavio daljnju podršku EU IDDEEA-i, uključujući projekte koji omogućavaju digitalnu komunikaciju između građana i sudova, poput izdavanja uvjerenja o nevođenju kaznenog postupka u pilot sudovima.
Dodao je da BiH uskoro treba razviti vlastiti e-novčanik, koji će biti kompatibilan s europskim, te omogućiti korištenje valjanih elektroničkih dokumenata širom Europe.
Ellero je zaključio da je sve to dio šireg Plana rasta, koji nudi prilike i zemljama koje nisu članice EU da se integrišu u europske politike i usluge. Pozvao je domaće vlasti da što prije usmjere reformsku agendu, kako bi BiH mogla iskoristiti gotovo milijardu eura dostupnih sredstava, od kojih je značajan dio namijenjen digitalnoj transformaciji.