Nakon potresa u Petrinji

Razrušen i opasan Dom zdravlja u Bihaću tri godine čeka sanaciju

Rekonstrukcija Doma zdravlja je nemoguća, obećava se granja novog, a do tada su ugroženi radnici i pacijenti
Gospodarstvo / Ulaganja | 01. 11. 2023. u 08:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zgrada Doma zdravlja u Bihaću, u Bosni i Hercegovini, pretrpjela je velika oštećenja uslijed potresa u prosincu 2020. godine čiji je epicentar bio u Petrinji, u Hrvatskoj.

Objektu koji je star više od 40 godina nanesena je tada ogromna šteta. Procijenjeno je kako je rekonstrukcija nemoguća, a gradnja novog samo - obećanje.

Danas skoro da nema ulaza u zgradu na kojem ne stoji natpis da se krećete na vlastitu odgovornost. Na pojedinima odjelima zidovi su pričvršćeni gredama koje bi ih spriječile od urušavanja uslijed ponovnog potresa, piše Raport.

Foto: raport.ba / DOm zdravlja u Bihaću

Kako je raditi u takvim uvjetima najbolje znaju uposlenici ove zdravstvene ustanove u kojoj je rad, zbog opasnosti, od pet katova sveden na samo dva.

"Od 2020. godine do danas stanje se nije promijenilo. Možda je čak i gore. Nismo ugroženi samo mi koji tu radimo, već i pacijenti, može se u svakom momentu desiti da se odlomi neka ploča ili bilo što drugo što bi moglo ugroziti sigurnost. Mnogi političari su zadnjih godina samo pravili krugove oko zgrade, slikali se, obećavali brzu sanaciju i izgradnju novog objekta. Od tada gotovo ništa nije urađeno", kaže Meris Jušić, predsjednik Vijeća uposlenika Doma zdravlja Bihać.

Kako je raditi u takvim uvjetima najbolje znaju uposlenici ove zdravstvene ustanove u kojoj je rad, zbog opasnosti, od pet spratova sveden na samo dva.

Foto: raport.ba / DOm zdravlja u Bihaću

"Od 2020. godine do danas stanje se nije promijenilo. Možda je čak i gore. Nismo ugroženi samo mi koji tu radimo, već i pacijenti, može se u svakom momentu desiti da se odlomi neka ploča ili bilo šta drugo što bi moglo ugroziti sigurnost. Mnogi političari su zadnjih godina samo pravili krugove oko zgrade, slikali se, obećavali brzu sanaciju i izgradnju novog objekta. Od tada gotovo ništa nije urađeno", kaže Meris Jušić, predsjednik Vijeća uposlenika Doma zdravlja Bihać.

Uposlenici uvjete u pojedinim službama uspoređuju i s ratnim. Ne iznenađuje ih što mnogi ljekari i tehničari, osobito oni mlađi, masovno idu "trbuhom za kruhom" u zapadne zemlje.

"Kako motivirati mladog čovjeka da ostane ovdje? Gotovo nikako. I da krene izgradnja novog objekta, to će trajati barem četiri-pet godina, što znači da ćemo još zadugo raditi u ovakvim uvjetima. Ako već dolazimo na vlastitu odgovornost i izlažemo svoje živote, tražili smo od nadležnih barem da nas razumiju i da nam zbog uvjeta rada platu povećaju za 5 posto. Uzalud", žali se Ekrem Tutić, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika Doma zdravlja Bihać.

Foto: raport.ba / DOm zdravlja u Bihaću

Izgradnju novog objekta već pune dvije godine koče neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Resorni ministar u Vladi Unsko-sanskog kantona Muris Halkić nada se kako je rješenje ovog problema na pomolu i da bi, ako sve bude išlo po planu, građevinski radovi mogli započeti u proljeće naredne godine.

"Više puta sam obilazio Dom zdravlja, razgovarao s uposlenima i potpuno shvaćam sve ono o čemu govore. Uvjeti su jako loši. Gradnja novog objekta bi vjerojatno već započela da se u međuvremenu nisu pojavili problemi koji su usporili cijelu priču. Radi se o tome da je grupa povjerilaca, koji tvrde da su ranije imali ulaganja u objekt Doma zdravlja, podnijela tužbu sudu tražeći da im se to nadoknadi. U dogovoru s njima angažirali smo vještaka koji je procijenio njihova ulaganja koja je Vlada Unsko-sanskog kantona voljna da isplati iz budžeta kako bismo krenuli dalje", istakao je Halkić.

Foto: raport.ba / DOm zdravlja u Bihaću

Nova zgrada će se inače graditi na zemljištu u neposrednoj blizini oštećene i planirano je da se prostire na površini od oko 6.000 kvadratnih metara. Za potrebe izgradnje na računu od ranije stoji šest milijuna konvertibilnih maraka koje su osigurali vlade Federacije BiH i Unsko-sanskog kantona, a zbog inflacije, predviđa se da će u konačnici biti potrebno najmanje još toliko.

Bez obzira na sadašnje uvjete, 259 uposlenih poručuje kako i dalje svoj posao rade predano i profesionalno.

Kopirati
Drag cursor here to close