U Sindikatu Granične policije BiH, kao i u ostalim granskim sindikatima na državnoj razini, nema razloga za bilo kakvo slavlje povodom Međunarodnog praznika rada.
Iako je nedavno usvojen prvi kolektivni ugovor za zaposlene u institucijama BiH kojim se predviđa minimalno povećanje plaća – s osnovicom povećanom sa 600 na 631 KM – do usvajanja državnog proračuna ni ta obećanja nisu ostvariva, prenosi Avaz.
Izmjene i dopune Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH trenutačno su "zapele" u parlamentarnoj proceduri, upozoravaju iz sindikata.
Predsjednik Sindikata Granične policije BiH Dragan Matović za Avaz navodi da se Granična policija suočava s ozbiljnim manjkom kadra te da su radni uvjeti na mnogim graničnim prijelazima katastrofalni.
"Materijalna i financijska situacija je loša. Iako smo očekivali barem djelomično povećanje plaća za zaposlenike i policijske službenike u okviru Ministarstva sigurnosti BiH, sada su nas gotovo sve policijske agencije na entitetskoj i kantonalnoj razini već prestigle po visini plaća. Svaka čast vladama Federacije BiH, RS-a i županija, ali mi smo, čini se, zaboravljeni od svih onih koji bi trebali brinuti i o onima koji se brinu o njihovoj sigurnosti", kazao je Matović.
Dodaje i da su poslovi koje obavljaju policijske agencije na razini BiH često povezani s teškim oblicima organiziranog kriminala, ali da se to u praksi ne cijeni ni kroz uvjete ni kroz primanja. "Nije ni čudo što agencije napuštaju možda i najbolji kadrovi", ističe.
Govoreći o svakodnevici na terenu, Matović naglašava kako je policajac na graničnom prijelazu prva slika koju strani državljani steknu o BiH.
Posebno je upozorio na stanje na prijelazima u Jedinici Granične policije BiH Hum – Foča, gdje i sam radi.
"Uvjeti na prijelazima ne zadovoljavaju ni minimum osnovnih ljudskih prava. U situaciji smo da su sanitarni čvorovi u katastrofalnom stanju, a ljudi ne mogu izvršiti ni osnovne fiziološke potrebe. Imate prijelaze poput Bijače koji ispunjavaju europske standarde, a na istoku, prema Crnoj Gori, policajci i dalje lože peći na drva i često ostaju bez struje", upozorava Matović.
Zaključuje kako je u trenutku kada BiH teži prema članstvu u EU krajnje vrijeme da se ovakve stvari počnu rješavati jer su "u 21. stoljeću jednostavno neprihvatljive".