Njemačka ovog tjedna obilježava 80. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata, no za mnoge građane rat još uvijek nije završio – barem ne u srcima i sjećanjima. Tisuće Nijemaca i dalje tragaju za sudbinama svojih nestalih članova obitelji.
Prema riječima Gerde Hasselfeldt, predsjednice Njemačkog Crvenog križa, samo u posljednje vrijeme upućeno je oko 7.000 zahtjeva Službi za potragu nestalih osoba, koja već desetljećima pokušava rasvijetliti sudbine onih koji su nestali tijekom najvećeg svjetskog sukoba u povijesti.
''Interes i potreba su i dalje iznimno snažni'', izjavila je Hasselfeldt za njemačke medije, opisujući potragu kao ''bitan humanitarni zadatak''. Naglasila je kako zahtjevi ne dolaze više samo od roditelja, braće i sestara ili supružnika, već sve češće i od unuka i praunuka onih koji su nestali u vihoru rata.
Služba je dosad uspjela riješiti 47 posto zaprimljenih slučajeva. Za preostalih 53 posto postoje barem parcijalne informacije – poput posljednje poznate lokacije ili okolnosti u kojima su osobe nestale.
Rad Službe za nestale financira se s 12 milijuna eura godišnje iz državnog proračuna, od čega se oko četvrtina izdvaja za ured u Münchenu, specijaliziran za slučajeve vezane uz Drugi svjetski rat. No, budućnost financiranja osigurana je zasad samo do 2028. godine.
Njemački Crveni križ najavio je da će uskoro otvoriti razgovore s novom vladom o daljnjoj podršci ovoj važnoj misiji.
''Potraga za nestalima nije samo čin humanosti, već i važan dio kulture sjećanja'', poručila je Hasselfeldt, ističući kako se time razotkrivaju razorni učinci oružanih sukoba na ljudske živote – i desetljećima kasnije.