bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zoran Gačić

Zašto Hercegovina danas ima najbolja vina u regiji?

Profesor termodinamike Zoran Gačić otkriva kako je ljubav prema vinu postala njegova strast i posao. Vinogradarstvo, terroir i hercegovačka vina kroz prizmu stručnjaka.

Kad cesta iza Manastira u Žitomisliću zavije uz Neretvu i nepregledne vinograde, pod brdom, skriven u hladovini, smješten je ''Baš mali podrum''.

Upravo tamo je Zoran Gačić dao intervju za portal Manager.ba. Gačić je profesor termodinamike, koji je svoj život posvetio znanosti, ali i vinarstvu.

Od Sokola do Bordeauxa i vina

Zoran Gačić, rođen 1960. u Mostaru, ponosno ističe kako su ga po rođenju odnijeli u obiteljsku kuću u Žitomislić, rodno mjesto Gačića. Nakon što je završio Strojarski fakultet, radio je na proizvodnji helikoptera u mostarskom Sokolu. No, ljubav prema vinu pratila ga je kroz cijeli život.

''U obiteljskoj kući uvijek smo imali mali podrum za vino i rakiju, ne za prodaju, već za vlastite potrebe. To je uobičajeno za prosječnu hercegovačku obitelj – loza, maslina, šipak i smokva su nam dani od Boga'', kaže Gačić.

Tijekom stručnog usavršavanja boravio je u Bordeauxu, gdje je završio školu ocjenjivanja vina.

''Htio sam unaprijediti svoj francuski, a usput se još više zaljubio u vinarstvo'', prisjeća se.

Teški počeci i povratak vinima

Rat ga je zatekao u drugoj državi, s obitelji i tek 200 maraka u džepu. Počeo je predavati termodinamiku u srednjoj školi, upisao doktorat, ali i srednju poljoprivrednu školu, smjer vinogradarstvo.

''Kako smo shvatili da nam vinogradarstvo leži, odlučio sam uložiti više – sebe, vremena, energije i novca'', objašnjava.

''Naše vino je imalo svoju prepoznatljivu dušu, ono što vinari nazivaju terroir.''

Terroir – duša vina

''Terroir nije samo tlo i klima, to je i čovjek koji se brine o vinogradu. Možemo imati istu lozu, iste uvjete, ali naša vina nikad neće biti ista, jer svatko u vino unosi dio sebe'', kaže Gačić.

Gačić je i ocjenjivač vina, no tvrdi da sukoba interesa nema.

''Nikada ne ocjenjujem svoja vina niti ona s festivala na koje ih šaljem. Vina su kodirana i ocjenjuju ih povjerenstva, tako da je nemoguće namještanje.''

Dodaje i da školovani ocjenjivač vina mnogo više može pomoći proizvođaču nego obrnuto.

''Somelijeri prepoznaju i ističu vrline, ali i uočavaju mane vina koje vinar možda ne bi primijetio.''

Vinski svijet Hercegovine nekad i danas

''Hercegovina je oduvijek imala izvrsno grožđe, ali vina su nekad bila lošija. Prije su dominirali veliki kombinati koji su težili kvantiteti, a ne kvaliteti. Danas su vinari shvatili da bez znanja, ulaganja i stalne edukacije nema uspjeha. Rezultat su medalje, samo na posljednjem Decanteru Hercegovina je osvojila 19 odličja.''

''Svako vino ima oca – trs, majku – zemlju i sudbinu – sunce. Nema dobrog vina bez dobrog grožđa'', kaže Gačić.

Naglašava kako mladi danas nemaju strpljenja za vinogradarstvo.

''Vino nije brza zarada. Tek u sedmoj godini vinograd daje puni rod, a pravo vino se čeka godinama. Zato vinograd ne traži gospodara, već slugu.''

Je li vino unosan posao?

''Vino je najunosniji biznis u mom životu'', priznaje Gačić, ali upozorava da se mnogi vinari podcjenjuju.

''Prodavati vino u bidonima za pet-šest maraka je pogrešno. Grožđe je na tržištu jeftinije od smokve, a zahtijeva neusporedivo više rada. Vinari trebaju vrednovati svoj trud i proizvod.''

Za Gačića, vino nije samo posao, već način života.

''Vinska kultura ne mjeri se litrama popijenog vina, već znanjem o vinogorjima, sortama, tehnologiji, kupaži i uparivanju vina s hranom. Vino je poezija zarobljena u jednoj kapljici'', kaže na kraju razgovora.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO