bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Prepolovljen urod

Berba malina pred vratima: Očekuje se cijena do 14 km po kilogramu

Proizvođači već upozoravaju da će ovogodišnji prinos biti znatno manji.

Iako do početka ovogodišnje berbe malina ima još nekoliko dana, proizvođači već upozoravaju da će prinos biti znatno manji – procjenjuje se da bi mogao biti prepolovljen. S obzirom na to, nadaju se da će otkupna cijena iznositi najmanje pet do šest KM po kilogramu, dok bi građane mogle dočekati maloprodajne cijene od 10 pa sve do 14 KM, pišu Nezavisne novine.

Traži se otkupna cijena od 6 KM

Bojan Bundalo, proizvođač iz Bistrice kod Banje Luke, naveo je da trenutno stanje u malinjacima upućuje na znatno slabiji rod.

''Loši vremenski uvjeti ove godine negativno su utjecali na razvoj biljaka'', rekao je Bundalo, dodajući da otkupna cijena još uvijek nije definirana.

Prema njegovim riječima, cijena niža od pet do šest maraka bila bi neprihvatljiva za proizvođače, osobito jer su cijene repromaterijala znatno porasle. Također je istaknuo problem manjka radne snage u vrijeme berbe, napomenuvši da ni visoke maloprodajne cijene od osam do 10 KM po kilogramu ne rješavaju problem velikih proizvođača, kojima je presudna otkupna cijena kod velikih otkupljivača.

''U konačnici, građani mogu očekivati cijene između 12 i 14 maraka po kilogramu'', dodao je Bundalo.

Ivan Stojanović, predsjednik Upravnog odbora Udruge malinara ''Vilamet'', koja okuplja proizvođače iz Bratunca, Milića i Srebrenice, smatra da bi otkupna cijena ove godine trebala biti najmanje šest maraka. Ističe kako je zbog nepovoljnih uvjeta mnogo ljudi odustalo od proizvodnje, iako ima i onih – uglavnom obitelji – koji tek ulaze u ovaj sektor.

''Proizvodnja kod nas bilježi pad, ne samo zbog niskih otkupnih cijena nego i zbog kroničnog nedostatka radne snage. Uz to, repromaterijal nikad nije bio skuplji'', rekao je Stojanović, dodajući da očekuje manji rod u odnosu na prošlu godinu.

Predsjednik Udruge voćara Republike Srpske, Dragoja Dojčinović, potvrdio je da se berba malina očekuje uskoro, ali da konačne otkupne cijene još nema.

''Još je rano za konkretne iznose, ali realna cijena za proizvođače bila bi između pet i šest maraka'', smatra Dojčinović. Napominje da otkupljivači ne bi trebali višestruko povećavati cijenu prema krajnjim kupcima.

Cijena za građane preko 10 KM

''Građani će sigurno plaćati više od 10 maraka, ali proizvođači rijetko imaju mogućnost utjecati na formiranje cijene'', naglasio je. Također je upozorio na štete u zasadima koje su prouzročili nepovoljni klimatski uvjeti, što dodatno obeshrabruje proizvođače.

Na mogući rast otkupne cijene ukazuje i Petko Rankić, vlasnik hladnjače ''Agro dr'' iz Bratunca, jedne od najvećih u tom kraju. On navodi da se količina malina konstantno smanjuje, pa bi viša otkupna cijena bila neophodna kako bi proizvođači mogli nastaviti s radom.

''Očekujem da će ovogodišnja otkupna cijena prijeći pet maraka'', kazao je Rankić, pozvavši nadležno ministarstvo da pruži veću podršku proizvođačima.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO