Iako je cijepljenje malih preživača u Bosni i Hercegovini smanjilo kliničku pojavu bruceloze kod životinja i ljudi, ova bolest nije iskorijenjena, a od početka godine u Republici Srpskoj zabilježena su dva slučaja kod ljudi.
Bruceloza je podmukla bolest koja, ako se ne liječi, može uzrokovati ozbiljne zdravstvene posljedice. Zbog često blagih simptoma, veliki broj infekcija kod ljudi ostaje neregistriran, upozoravaju stručnjaci.
''U prošloj godini bilo je 13, a u 2023. godini 23 slučaja bruceloze'', navode iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske za Nezavisne novine.
Bolest je prisutna i u susjednim zemljama, pa su tako u Crnoj Gori u svibnju zabilježena dva slučaja bruceloze kod ljudi. Također, bruceloza je potvrđena i u Vitezu, gdje je oboljenje utvrđeno kod dvoje janjadi i jedne ovce.
Bruceloza je uzrokovana bakterijom Brucella melitensis biovar 3 i od 2001. godine je endemska u Republici Srpskoj i cijeloj BiH. Ova vrsta brucela inficira koze, ovce, goveda, konje, svinje, divlje svinje, glodavce i druge životinje.
''To je bolest koja počinje simptomima temperature, znojenja i malaksalosti, ali se vrlo često javljaju i koštano-zglobni oblici, koji mogu dovesti do invalidnosti ako se ne liječe na vrijeme'', pojasnila je ranije doktorica Enisa Šabotić, načelnica Infektivnog odjela Kantonalne bolnice ''Dr. Irfan Ljubijankić'' u Bihaću.
Iz Veterinarskog instituta Republike Srpske ''Dr. Vaso Butozan'' navode da je bruceloza opasna zoonoza koja uzrokuje melitokokozu kod ljudi, a najčešće se širi trgovinom životinja bez veterinarskog nadzora. Inficirane koze i ovce, te njihovo meso i mlijeko, najčešći su izvor zaraze za ljude.
Suzbijanje melitokokoze u Republici Srpskoj i BiH vrši se od 2009. godine cijepljenjem malih preživača. Cjepivo je obavezno i besplatno za farmere, no postoje oni koji ne cijepe svoje životinje, čime ih izlažu infekciji i doprinose širenju bolesti.
''Zbog toga se bruceloza i dalje registrira svake godine na farmama goveda, ovaca i koza u RS-u i ostatku BiH, kao i kod ljudi'', upozoravaju iz Veterinarskog instituta.
Dodaju i da, osim mogućeg pobačaja, kod životinja kliničkih simptoma gotovo i nema. Inficirane ovce i koze često izgledaju zdravo i snažno, pa ih farmeri smatraju najboljim jedinkama u stadu. Takve životinje su često predmet ilegalne trgovine bez veterinarske kontrole.
Iz Instituta podsjećaju da je 2008. godine u BiH bilo zaraženo oko 25.000 goveda, ovaca i koza na više od 2.000 lokacija, dok je tada registrirano i 994 slučaja bolesti kod ljudi.