bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Patogene gljivice

Eska u vinogradima - kako zaustaviti širenje bolesti

Nažalost, ne postoji djelotvorno sredstvo za sprječavanje ili liječenje ove bolesti. Bolest se vrlo lako širi škarama prilikom rezidbe.

Posljednjih godina uočeno je kako je došlo do ekspanzije praktično neizlječive bolesti vinove loze eske, navodi u priopćenju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ.

Bolest uzrokuju patogene gljivice (Phaemoniella chlamydospora, Phaeoacremonium aleophilum i Fomitiporia mediterranea).

Eska nije nikakva nova bolest. Stoljećima je prisutna u vinogradarskim regijama. Problematično je to što je ranije uglavnom napadala starije trsove, ili one lošijeg kondicionog stanja, a u zadnja dva-tri desetljeća bolest je evoluirala na način da napada mlade trsove te dovodi do njihovog potpunog propadanja.

Nažalost, ne postoji djelotvorno sredstvo za sprječavanje ili liječenje ove bolesti. Bolest se vrlo lako širi škarama prilikom rezidbe.

''Jedino što možemo preporučiti u suzbijanju širenja ove bolesti je radikalna rezidba svih oboljelih dijelova trsa i obavezna dezinfekcija škara ili pile kojima smo tretirali oboljeli trs'', navode iz resornog ministarstva.

Također, nakon rezidbe, neophodno je spaliti odrezane dijelove trsa.

Ovaj način, ukoliko se odgovorno radi svake godine, daje iznimno dobre rezultate u vinogradu. Praktično se zaustavlja širenje bolesti.

Za dezinfekciju škara i pile može se koristiti bilo koje sredstvo na osnovi kisika (oksidacija gljivice), klora ili koncentriranog alkohola (minimum 70%).

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO