Rekordno visoke temperature i dugotrajni izostanak oborina obilježili su početak ljeta u Bosni i Hercegovini. Prema riječima poljoprivrednika, posljedice su već vidljive – najteže su pogođeni kukuruz i pšenica. Upozoravaju da je ova sezona jedna od najtežih u posljednjih nekoliko godina, a ako se ovakvo vrijeme nastavi, štete bi mogle biti katastrofalne.
Klimatski podaci govore u prilog tim tvrdnjama – iza nas je mjesec bez presedana. U nekim dijelovima zemlje nije pala niti jedna kap kiše, dok su temperature dosezale i 40 °C. Posebno zabrinjava što se slični uvjeti očekuju i u srpnju, uz suhe i tople vjetrove koji dodatno pogoršavaju stanje. Stručnjaci upozoravaju da će ovakve vremenske prilike negativno utjecati i na količinu i na kvalitetu poljoprivredne proizvodnje.
''Nikad sušniji lipanj u našoj povijesti. Nikada se nije dogodilo da imamo ovako malo padalina i samo jedan kišni dan. U Tuzli i Mostaru nije zabilježen niti jedan litraž padalina tijekom cijelog mjeseca. U Sarajevu su, primjerice, pale tek 1,9 litara po metru kvadratnom'', izjavio je meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, Bakir Krajinović.
Poseban problem predstavlja silažni kukuruz, koji na brojnim parcelama uopće neće uspjeti, čime je direktno ugrožena ishrana stoke, a posljedično i proizvodnja mlijeka. Ni pšenica nije prošla bez štete – prinosi su donekle očuvani, ali je kvaliteta zrna znatno lošija zbog jakih toplinskih udara u lipnju.
Mnogi poljoprivrednici već bilježe ozbiljne gubitke, a neki razmišljaju i o prodaji dijela stoke. Udruženja najavljuju kako će tražiti proglašenje elementarne nepogode, iako takve odluke u pravilu ne dolaze brzo.
''Kiše nema gotovo dva mjeseca. Kukuruz, voće, povrće – sve iz proljetne sjetve već propada. Štete su velike. Silažnog kukuruza neće biti, a on je ključan za prehranu stoke. Očekujemo podbačaje i u proizvodnji mlijeka'', izjavio je predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bičo.
Stočar Ragib Langić iz Vlašića dodaje: ''U 60 godina ne pamtim da su izvori presušili. Imam preko 200 ovaca i 50 goveda. Počeli smo kositi jer trava doslovno gori. Ove godine će biti katastrofa za stočnu hranu. Ne znam kako ćemo preživjeti.''
Poljoprivrednike u BiH čeka još jedna sezona koja zahtijeva brzu prilagodbu i konkretne odgovore. Dok prognoze ne najavljuju značajnije oborine, dugoročna rješenja postaju nužnost. U suprotnom, klimatski rizici mogli bi postati stalna prijetnja domaćoj proizvodnji hrane, prenosi Federalna.ba.