bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Francuska

Potvrđena bolest kvrgave kože kod goveda

Virus je, prema analizi europskih stručnjaka, mogao doći na Sardiniju prije najmanje tri mjeseca, naveo je Bartolazzi, što po njemu možda znači da se nije jako brzo širio.

Francusko ministarstvo poljoprivrede potvrdilo je danas prvi slučaj zarazne bolesti kvrgave kože na stočnoj farmi u departmanu Savoie u francuskim Alpama. Bolest kvrgave kože izaziva čvoriće i upalne promjene na koži i sluznici te smanjuje mliječnost goveda. Brzo se širi, a prenosi se ubodima insekata.

Ne predstavlja rizik po zdravlje ljudi, ali često dovodi do ograničenja u trgovini prehrambenim proizvodima. Francuska je potvrdila pojavu bolesti u departmanu Savoie u blizini Alpa. Francuske vlasti ograničile su kretanje stoke na udaljenosti od 50 kilometara oko farme na kojoj je bolest registrirana kako bi obuzdale njezino širenje, priopćilo je ministarstvo.

Slične su mjere provedene i u Italiji, čije su vlasti početkom prošlog tjedna potvrdile prvi slučaj bolesti na Sardiniji. "Ovo je prva potvrda bolesti na talijanskom teritoriju. Zavod za javno zdravstvo poduzeo je mjere čim se posumnjalo da je jedna životinja zaražena, prije dijagnostičke potvrde laboratorija u Teramu", naglasio je regionalni sanitarni i higijenski povjerenik za Sardiniju Armando Bartolazzi prije deset dana u izjavi koju je objavio portal unionesarda.it.

Virus je, prema analizi europskih stručnjaka, mogao doći na Sardiniju prije najmanje tri mjeseca, naveo je Bartolazzi, što po njemu možda znači da se nije jako brzo širio. Prošli petak dodao je, prema izvješću unionesarda.it, da namjeravaju krenuti s masovnim cijepljenjem goveda "u najkraćem mogućem roku".

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO