bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Jasno i glasno

Soreca: Krizu u BiH ne mogu riješiti ni Bruxelles ni EUFOR

"Mi ne možemo zamijeniti domaće vlasti, ali mi radimo sve što možemo, pa čak nekad mislim i više. Nekad mi se čini da mi radimo više za europske integracije nego domaće vlasti", rekao je Soreca.
17.05.2025. u 10:46
text

U Bosni i Hercegovini je ustavna kriza izazvana potezima rukovodstva Republike Srpske, ali krizu ne mogu riješiti ni Bruxelles ni EUFOR, nego domaće institucije, poručio je u intervjuu za "Nezavisne novine" Luigi Soreca, veleposlanik i specijalni predstavnik EU u BiH.

Prozivka 

"Ne možemo mi zamijeniti institucije. Zakoni se usvajaju u zakonodavnoj proceduri, s ovlaštenim predlagačima, izvršnoj vlasti za njihovo provođenje. Mi ne možemo zamijeniti domaće vlasti, ali mi radimo sve što možemo, pa čak nekad mislim i više. Nekad mi se čini da mi radimo više za europske integracije nego domaće vlasti", rekao je Soreca.

Soreca je u petak boravio u Banja Luci povodom obilježavanja Tjedna Europe. Specijalni predstavnik EU u BiH poručio je kako je Banja Luka ključni dio BiH.

Na pitanje hoćemo li u lipnju imati odluku o prvoj međuvladinoj konferenciji EU i BiH Soreca je kazao kako razgovara s domaćim liderima.

"Moj posao primarno podrazumijeva približavanje BiH EU, odnosno članstvu. Unatoč ustavnoj krizi u kojoj se trenutno nalazimo, EU ne mijenja svoj pristup. Naša vrata su i dalje širom otvorena za BiH da postane članica, ali BiH mora uraditi nekoliko stvari koje do sada nisu urađene. Govorimo o dva zakona u oblasti pravosuđa i imenovanju glavnog pregovarača, što još nije urađeno. Kako uopće možete voditi pregovore kad nemate jedinstven glas? Ili Plan rasta, milijarda eura za građane BiH, a samim time i građane u RS", kazao je Soreca.

BiH kaska 

Na pitanje ima li on želju koga bi htio vidjeti u Bruxellesu, odnosno je li to ova koalicija SNSD, HDZ, "Trojka", ili koalicija koju čini "Trojka" iz RS, "Trojka" iz Sarajeva te HDZ, Soreca je istaknuo:

"Ja želim da vidim koga god BiH odabere. Koga god imenuju za glavnog pregovarača, tko god je taj tko predstavlja BiH. Mislim da je izuzetno važno da se fokus vrati na ovo pitanje. Upravo dok mi razgovaramo, vrlo je važan sastanak u Tirani, gdje imate sve lidere koji razgovaraju o budućnosti ove regije, a BiH kaska. Tako da nas nekako brine ova ustavna kriza i moram to reći, brinu nas potezi rukovodstva RS i mi ih pozivamo da prestanu s takvim aktivnostima i vrate se na pitanja EU".

Naglasio je kako je ono što EU želi "obustava protuustavnog djelovanja" te naveo kako ovu krizu domaći političari moraju sami riješiti.

Funkcija EUFOR-a

"Da, upravo tako, oni to moraju sami uraditi. Naravno da ima mnogo kritika povodom međunarodne supervizije i vi znate to da međunarodna supervizija nije u skladu s budućim članstvom u EU. Ona će se morati postupno gasiti. Stvar je kako iskoristiti prilike, a ovo je prilika da pokažete da možete iznjedriti domaća rješenja. Mi pozivamo na poštivanje vladavine prava i povratak fokusa na europske integracije", istaknuo je Soreca.

Kada je riječ o ulozi EUFOR-a u BiH, novinar Nezavisnih novina pitao je Sorecu da pojasni što EUFOR može, a što ne te može li on lišavati slobode domaće političare.

"EUFOR sada obilježava 20. godišnjicu prisustva u BiH s jednim jasno zacrtanim mandatom o kojem ne odlučuje ni veleposlanik EU ni zapovjednik EUFOR-a, već Savjet sigurnosti UN-a svake godine 1. studenoga. Mandat je jasan: očuvanje sigurnog i stabilno okruženja u BiH, što podrazumijeva vojnu misiju i vojne operacije, a ne provođenje domaćih zakona. Način ovog očuvanja je i dalje u okviru vojnog mandata, ali u kontekstu odvraćanja od počinjenja različitih djela", pojasnio je.

Cijeli intervju pročitajte OVDJE.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO