Pojasnio

Schmidt: Nitko nije zainteresiran za raspad države

''Hajde da sjednemo, a ne da govorimo o drugom uvijek, nego hajde da kažemo jedni drugima šta ustvari tko hoće. Kakve i koje regulative možda ne funkcioniraju i koje možda treba da se poboljšaju''
Vijesti / Politika | 29. 12. 2021. u 22:01 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Bonske ovlasti nisu samo za smjenjivanje političara, kao što je upravo i moj prethodnik pokazao, one mogu da se koriste i za donošenje zakona", rekao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt gostujući na N1 televiziji.

On je u večerašnjoj emisiji na N1 naglasio da se učinkovitost instrumenata nekada sastoji od toga da se ne najavljuje svaki korak koji će se poduzeti i da ne želi da se u BiH sada samo bave pitanjem kada će se primijeniti te ovlasti.

''U demokratskom ponašanju ima i drugih aktivnosti. Evo, Ustavni sud – ja vidim napad na neovisnost pravosuđa i vrlo je važno da se to zajedno rješava. Međunarodna zajednica je vrlo jasno odbacila ideje o tome da strane sudije ne budu dio Ustavnog suda. Mi ćemo voditi računa da ostane na tome, a prednost je u tome da oko BiH nitko nije zainteresiran za to da se konflikt zaoštrava i da dođe do raspada države'', naglasio je Schmidt.

Naveo je da smatra da ima podršku Međunarodne zajednice za bonske ovlasti, a zbog toga je i bio u glavnim gradovima raznih zemalja.

''Nisam bio u Tokiju i Moskvi još uvijek, ali u svim drugim glavnim gradovima zemalja koje su u Upravnom odboru PIC-a sam bio i dogovarao se sa ljudima i posljednja sjednica PIC-a koju smo imali nedavno je donijela vrlo dobre zaključke'', istaknuo je on.

Dodao je i to da ponekad ne shvata o čemu je riječ i šta se uopće traži.

''S jedne strane kažu mirno razilaženje, pa onda kažu originalni Dayton. Pa onda netko govori tamo da netko majorizira nekoga, a ja sam znate pragmatični Nijemac. Hajde da sjednemo, a ne da govorimo o drugom uvijek, nego hajde da kažemo jedni drugima šta ustvari tko hoće. Kakve i koje regulative možda ne funkcioniraju i koje možda treba da se poboljšaju, ali 'toprediranje' Daytonskog sporazuma na taj način da ga se želi uništiti, poništiti, sa svim posljedicama, to se ne može gledati. Mi imamo situacije u kojima se može razgovarati o mnogim stvarima, imamo mogućnost donošenja zakona, ali se mora razumjeti i u Banjaluci da ako se dogovori zajedno o nečemu, a onda više ne želim ono o čemu sam se dogovorio, onda mi je potreban i onaj drugi s kojim sam se o tome dogovorio da s njim razgovaram na koji način bih napravio nešto novo”, kazao je Schmidt za N1.

Istaknuo je da je protivljenje njegovom imenovanju bez osnove te da su, pravno gledano, svi njegovi prethodnici imenovani na isti način.

''Rad PIC-a i donošenje odluka su neupitni. Ranije je Rusija sudjelovala u tome i čini mi se da je ovo taktička situacija. Kada je riječ o meni osobno, Moskva me ne napada direktno, nego moju dužnost, ali mislim da se i o ovome može razgovarati. Međunarodna zajednica, s izuzetkom Rusije, nastupa jedinstveno'', rekao je.

Na pitanje da li će ići u Moskvu, Schmidt kaže da iako je najavio neće, jer nisu se stekli uvjeti 

''A što se tiče Milorada Dodika, poručio sam mu, susrest ću se s njim ako treba i na Fiđiju, ali neće dobiti nikakav poseban tretman kao partner u razgovoru. Nije preporučljivo da se sve vrti oko njega. Dodik nije jedina osoba koja zastupa nekoga. Ja njega kao predstavnika političkog respektujem, ali očekujem reciprocitet'', istaknuo je.

Kopirati
Drag cursor here to close