
"Razumijem da netko želi promijeniti vlast, da je malo nervozan, da ima ambiciju i to je sasvim normalno. Samo iza takve ambicije mora biti kalkulacija nekakva koja je odraz izbornog rezultata od prije dvije godine", kazao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Čović se okupljenim medijima obratio nakon 12. zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine u Mostaru.
Kada je riječ o vlasti na državnoj razini Čović je kazao kako se njegov stav nije promijenio te je ključno procijeniti koliko je nešto realno nakon što se zbroje većine u Zastupničkom domu i Domu naroda.
"Ja sam i dalje na istom trag da trebamo iskoristiti idući tjedan, razgovarati i mislim da će se to dogoditi. Siguran sam da ćemo u narednih 10 dana svi mi koji smo sada u poziciji: Trojka, SNSD i HDZ sa svim onim strankama koje još tu participiraju. Koliko ćemo uspjeti vidjet ćemo. Mislim da trebamo u miru oko toga razgovarati. Istina, paralelno se vode procesi i inicijative, svak svakoga smjenjuje pa vidjet ćemo dokle će to doći", naveo je Čović.
Ponovio je kako on, kao i predstavnici HNS-a i HDZ-a, razgovaraju sa svim političkim opcijama i pozicije i opozicije kako bi sagledali suštinu.
"Ako je cilj samo blokirati i zaustaviti sve procese onda se s tim nitko ne može složiti. Bosna i Hercegovina nema luksuz da zaustavi svoj život", naveo je Čović.
Podsjetio je kako je život bio zaustavljen prošle godine u Domu naroda šest mjeseci na inicijativu Bošnjačkog kluba, a sada "svi igraju na kartu da to isto uradi i Srpski klub pa da opet stojimo šest ili osam mjeseci".
"Mi sami moramo donositi odluke, raditi. Učinit ću sve da Vijeće ministara i predsjedateljica već u idućih sedam - osam dana ima na dnevnom redu Proračun i bar jedan od dva zakona", kazo je Čović.
Pozvao je Međunarodnu zajednicu da ohrabri političare u BiH da sami odlučuju i donose svoje odluke.
"Očekujem, ako smo partneri da više nema preglasavanja oko bilo koje teme jer to partneri ne rade. Nema preglasavanja, ja sam jasno kazao da se partnerstvo čuva. Dok ga imamo. Sjest ćemo zajedno za 10- 15 dana pa reći ovo više ne ide. Netko će praviti neko novo partnerstvo, sve je legitimno, samo ne smije biti kalkulacija koje stvaraju blokadu", naveo je Čović.
Govoreći o političkoj stabilnosti u zemlji, Čović je istaknuo da je ključni prioritet očuvanje mira i sigurnosti.
"Primarno moramo čuvati svoju sigurnost i očuvati mir jer ima mnogo onih koji bi htjeli na druge načine rješavati odnose u BiH. Povijest nas uči da su pale mnoge žrtve kako bismo imali Daytonsku BiH i nitko se nema pravo igrati mirom".
S ekonomske strane, naglasio je potrebu za donošenjem drugačijih odluka i poboljšanjem fiskalne politike.
"Ekonomski moramo donositi drugačije odluke i unaprijediti fiskalnu politiku. U sjedištu HDZ-a u Mostaru idući tjedan imat ćemo široku raspravu u organizaciji ministra financija o fiskalnim zakonima, nakon čega će uslijediti javne konzultacije. Galamom nećemo ništa riješiti, ali ćemo učiniti sve da separatisti i unitaristi ne unište Bosnu i Hercegovinu. HNS ima snagu i moramo otvoriti vrata Europi, bez obzira na to kakva je američka politika. U svijetu se događaju velike promjene, i one će biti sve veće".
Upitan o Južnoj plinskoj interkonekciji, Čović je naglasio da se suočava s političkim preprekama i neslaganjima.
"Predlagao sam rješenje na fini način, ali neki to ne žele. Ovaj zakon, u trenutnom obliku, nije provediv, a oni koji su ga donijeli sada druge optužuju za nekakve ruske utjecaje. Partneri iz Federacije su usuglasili zakon, ali su večer prije sjednice Vlade javili da odustaju pod velikim pritiskom. Razumijem i one koji vrše pritisak, ali ovo je naša domovina."
Istaknuo je i sumnje u motive pojedinih aktera u ovom procesu.
"Pokušaj da se ovo vodi na ovakav način isključivo je interes pojedinca. Sada, kada se pogase institucije koje su financirale različite projekte, vidjet ćemo tko stoji iza toga. Ako sam i ja negdje pogriješio, neka i moje ime bude javno objavljeno".
Što se tiče same realizacije projekta, Čović je naglasio da bi, čak i uz potpunu suglasnost svih strana, za njegovu provedbu bilo potrebno najmanje šest do sedam godina.
"Interes Hrvatske je da se ovaj pravac uspostavi, ali da su svi htjeli, već bismo bili bliže realizaciji", zaključio je Čović.