Međusobne optužbe zastupnika SNSD-a i opozicije iz Republike Srpske, nastavljene su i nakon verbalnog konflikta koji je prijetio da preraste u fizički na sjednici Zastupničkog doma državnog Parlamenta, prilikom razmatranja Informacije Pravobraniteljstva BiH o arbitražnim sporovima.
Što je uzrok neparlamentarnog ponašanja zastupnika, istraživala je ekipa BHRT-a.
Zastupnici SNSD-a u PD Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić i Nebojša Radmanović kažu da je incidentna situacija u Zastupničkom domu odraz nervoze opozicije iz RS jer ne uspijeva preuzeti vlast na nivou BiH, navodeći da situacija sukoba odgovora predstavnicima bošnjačkih političara koji pokušavaju da krizu u BiH prikažu kao sigurnosnu.
"Mi ne želimo dozvoliti da netko šakama i prijetnjama dolazi na vlast. Mi smatramo da samo argumentima štitimo interese RS i da jedino tako možemo raditi i funkcionirati i to i radimo", kazao je poslanik SNSD-a u PD PSBiH Milorad Kojić.
"Kao što znate vlast na nivou BiH formirali su manjinske političke stranke iz dva naroda iz reda Bošnjaka i reda Srba i tu naravno ne ide im kako treba i sasvim je logično da im ne ide kako treba i jedna broj ljudi postaje vrlo nervozan", stava je zastupnik SNSD-a u PD PSBiH Nebojša Radmanović.
Nervoza je kvalifikacija kojom i suprotna strana ocjenjuje poteze SNSD-a. Nervozni su jer ne mogu prihvatiti argumentiranu kritiku koja se u ovom slučaju odnosila na arbitražni postupak slučaju Vijadukt.
"Kada govorimo argumentirano da je vlast RS predvođena SNSD-om odgovorna za 110 milijuna izgubljenog arbitražnog postupka prema Vijaduktu da se tu radi o očiglednoj koruptivnoj radnji onda oni nastavljaju s vrijeđanjima i ne mogu prihvatiti činjenicu da su i oni podložni kritici", naveo je zastupnik PDP-a u PD PSBiH Branislav Borenović.
"Ovo nam sve govori da je vlast trenutno SNSD-ova vrlo nervozna i da će ovih napada biti sve više", mišljenja je zastupnik Liste za pravdu i red u PD PSBiH Nenad Grković.
Analitičari smatraju da su crvene linije dosegnute, ali i pređene na mnogim političkim i društvenim poljima i da se ne smirivanje tenzija trenutno ne može očekivati. Situacije koje vode fizičkim obračunima su naglašavaju nedopustive.
"To je nedopustivo posebno u tako značajnim institucijama koje bi trebale da budu uzor za sve ostale da se tu bar riječima dogovaraju te da se dogovori postižu argumentima, a ne šakama. To samo pokazuje koja nervoza vlada kod Dodika i kod njegovih zastupnika jer su svjesni da se ne mogu da se izvuku iz trenutne situacije i upravo pokazuju ponašanje ranjene zvijeri", kazala je politička analitičarka Ivana Marić.
"Kada je riječ o srpskim strankama uvjetno rečeno i opozicijskim i vladajućim to je stara priča samo što se sada određeni procesi mnogo brže odvijaju i mnogo je više nervoze uzevši u obzir da je bar uvjetno rečeno sve manja bara, a sve više krokodila sve su brojniji i sve su bjesniji", kazao je komunikolog Mladen Bubonjić.
Verbalni sukob koji je za malo prerastao u fizički između Darka Babalja i Milorada Kojića dogodio se nakon prepirke o Izvještaju Pravobraniteljstva BiH koji se odnosi na arbitražne postupke.
Prozivke za fizičko nasrtanje dogodile su se isti dan i između zastupnika Narodne skupštine iz Liste za pravdu i red i SNSD-a uoči zasjedanja Parlamenta RS.