Između 20.000 i 50.000 žrtava seksualnog nasilja u konfliktu ni 21 godinu nakon rata u Bosni i Hercegovini u potpunosti ne mogu ostvariti svoja prava, a i dalje su suočeni sa stigmatizacijom društva, rečeno je na današnjoj tematskoj sjednici Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) kojom je obilježen Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu.
Kako je istaknuto u Federaciji BiH 2006. godine donesen je zakon o ostvarivanju prava ovih žrtava, dok se u Republici Srpskoj još čeka na takav zakon, ali problem je u činjenici da terminološki nije određeno da li su to preživjele žrtve ili su žrtve.
Današnju sjednicu organizirala je Zajednička komisija u suradnji s Institucijom ombudsmena za ljudska prava BiH i Populacijskim fondom Ujedinjenih naroda (UNFPA), kada je predstavljeno i istraživanje UNFPA-a o stigmatizaciji žrtava seksualnog nasilja tijekom rata u BiH.
Istraživanje provedeno tijekom prošle godine, imalo je za cilj utvrditi zastupljenost, oblike i uzroke stigmatizacije i marginalizacije koju ove osobe doživljavaju u svakodnevnom životu, a uključuje i preporuke koje mogu poslužiti kao osnova za buduće intervencije u ovoj oblasti.
Članica Zajedničke komisije Nermina Kapetanović kazala je da iako su ove osobe uvedene u pravo one nisu kompenzirale prava na pravičnu naknadu, a u isto vrijeme prilikom zapošljavanja, obrazovanja ili edukacija izloženi su različitim predrasudama.
Ona je najavila da će i nakon ove sjednice uskoro na dnevnom redu sjednice Zajedničke komisije biti razmatrana prava ove populacije za koju je Kapetanović rekla da je nezaštićena, a zbog konzervativnog društva rijetko priznaju da su prošle takvu vrstu torture.
Ombudsmenka za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur kazala je da se postavlja pitanje gdje je BiH ukoliko nije u stanju da se 21 godinu nakon rata suoči s posljedicama perioda u kojem je nečije dostojanstvo bilo ugroženo i poduzme mjere radi povrata tog dostojanstva.
Poručila je da se žrtve ne smiju razdvajati, odnosno potrebno je da svi građani budu jednaki, dodajući da je potrebno raditi na reformi kazneno-procesnog zakonodavstva vezano za položaj oštećenika kako žrtve ne bi bile samo u rukama tužiteljstva.
O rezultatima istraživanja govorila je neuropsihijatrica Esmina Avdibegović, koja je recenzentica istraživanja, kazavši da je položaj tih osoba nezadovoljavajući, da njihov status nije reguliran podjednako, a doživljavaju i neugodne situacije, dok najviše pomoći imaju od nevladinog sektora.
Istraživanje UNFPA-a obuhvatilo je 30 osoba koje su preživjele seksualno zlostavljanje od kojih je samo troje muškaraca, a samo 31 posto od 3.000 planiranih pristalo je na anketiranje koje je provedeno o informiranosti ljudi o ovom problemu. Većina anketiranih izrazila je suosjećanje sa žrtvama i podršku, ali Avdibegović naglašava da ipak od institucija zavisi kakva će njima biti pružena podrška.
Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u konfliktu obilježava se 19. lipnja, a UN-ove procjene navode broj od 20.000 do 50.000 žena i djevojaka, kao i nepoznati broj muškaraca, koji su doživjeli seksualno nasilje tijekom sukoba u Bosni i Hercegovini.