Mirni prosvjedi studenata danas su na sat vremena ujedinili studente Mostara, Sarajeva, Banja Luke, Zenice, Tuzle i Bihaća, koji su tražili svoja prava.
Studenti Mostara jasno su dali do znanja, 'Ne bude li evolucije biti će revolucije'. Mladi su s transparentima, mirno stajali sat vremena na Španjolskom trgu, te svim prolaznicima i vladama dali jasnu poruku važnosti ovog studentskog programa.
''Danas su se okupili studenti i narod Mostara da ukažu na problem koji se dogodio u BiH, da vlada nije usvojila propise koje je trebala da se potipiše sporazum Erasmus +., Građani Mostara i ostalih BiH gradova ovim okupljanjem žele pokazati koliko je bitan ovaj program i za BiH i obrazovanje u BiH'', rekao za Bljesak.info Salih Mustafić, jedan od aktivista.
Kao što možete vidjeti na slikama, s obzirom na broj studenata u Mostaru, Španjolski trg baš i nije bio pretrpan, no Mustafić kaže, 'Što se odaziva tiče, uvijek može bolje, no zadovoljni smo što smo uspjeli reći što mislimo'.
Podsjetimo, Erasmus+ je program koji bi omogućio studentima iz BiH da se školuju, volontiraju i dobijaju stipendije u zemljama EU.
Da bi BiH sudjelovala u programu, trebalo je odobrenje svih 13 nadležnih ministarstava obrazovanja, ali Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je odbilo sudjelovanje.
U Banja Luci odaziv slab
Banjalučki studenti današnjim okupljanjem ukazali su da neće trpiti pasivno ponašanje političara prema mladim ljudima, izjavila je Marija Bliznac, jedna od organizatorki prosvjeda u Banjoj Luci, koje je, kao i u još nekoliko gradova BiH, organizirala neformalna grupa (R)EVOLUCIJA+ zbog najava da BiH neće sudjelovati u programu „Erasmus +“.
Ipak, odaziv studenata u Banjoj Luci je bio slab, a okupilo se svega 30-ak studenata, dok se u Sarajevu okupilo više od 200 studenata.
Sarajevo: Iako su prosvjedi prošli bez incidenata nismo zadovoljni odzivom studenata
Studentski prsvjedi kojima se danas ispred Parlamentarne skupštine BiH pridružio i veći broj građana, a zbog neuključivanja BiH u program Erasmus+ (2014-2020), okončani su.
''Iako su prosvjedi prošli bez incidenata nismo zadovoljni odzivom studenata, jer su mnogi radije otišli na planine i neka druga mjesta. S obzirom na to da od policije nismo dobili suglasnost nismo se uputili prema zgradi OHR-a'', rekao je za Fenu Sanin Čepalo, jedan od organizatora prosvjeda.
Univerzitetski profesori također su se priključili današnjim prosvjedima studenata u Sarajevu, koji po riječima profesorice Univerziteta u Sarajevu Lamije Tanović nisu pokazali dovoljno hrabrosti.
''Vrijeme je da studenti počnu prosvjedovati, jer su prilično umrtvljeni. Pripadam generaciji '68. godine kada se kobajagi ništa nije smjelo, a mi smo tada mnogo hrabrije i energičnije prosvjedovali za razne stvari'', kazala je Tanović, koja je došla da podrži prosvjede zbog obrazovanja uopće.
Kako je ranije potvrdila Feni zamjenica ministra civilnih poslova BiH Denisa Sarajlić-Maglić „Vlada Republike Srpske dala je suglasnost za sudjelovanje BiH u prvoj fazi programa Erasmus+ i to je ono što je bilo potrebno da bismo se uključili u ovaj program“.
Ističe da čak postoje određene naznake da bi Europska unija mogla snositi dio troškova za plaćanje ulazne karte prve faze ovog programa, koja se odnosi na osnivanje ogranaka četiriju mreža Europske unije koje su u sklopu Erasmus programa - EURYDICE, EUROPASS, EUROGUIDANCE i Europski kvalifikacijski okvir.
Zenica: Studenti prosvjedovali šetnjom kroz grad
Grupa zeničkih studenata i mladih, ali i nekih univerzitetskih profesora, okupila se u centru Zenice na prosvjedu kojim traže uključenje Bosne i Hercegovine u projekt "Erasmus+".
Svoju mirnu šetnju ulicama Zenice studenti su završili u Fakultetskoj ulici, ispred Rektorata Univerziteta u Zenici, gdje su ostavili simboličnu poruku, da se i drugi studenti pridruže u ostvarenju zajedničkog cilja.
Bihać: Nadamo se da će političari evoluirati i svoje interese podrediti interesu građana
Oko stotinu od ukupno 6.000 studenata Univerziteta u Bihaću okupilo se danas na Gradskom trgu gdje su, uz podršku ostalih građana, iskazali svoje nezadovoljstvo djelimičnim sudjelovanjem Bosne i Hercegovine u programu Europske unije (EU) Erasmus+.
''Teška je situacija u kojoj se nalazi bh. društvo, a pogotovo studenti, pa su i oni napokon shvatili da je vrijeme da se zauzmu sami za sebe'', kazala je jedana od organizatorica, Elma Begić iz Vijeća mladih USK-a.
Nakon prosvjednog kruga, studenti su se okupili ispred zgrade Općine Bihać i uz transparente i poruke odlučno pokazali šta misle i kako se osjećaju. Izrazili su nezadovoljstvo današnjim stanjem u BiH, s nadom da će političari u našoj zemlji evoluirati u političkom smislu i svoje interese podrediti interesu građana, u ovom slučaju mladih.