bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Interaktivna radionica

Kako bolje upravljati otpadom? Stručnjaci raspravljali u Mostaru

U Mostaru je održana radionica o upravljanju otpadom i zaštiti okoliša. Stručnjaci i institucije raspravljali su o zakonodavnim obvezama i unaprjeđenju sustava, uz podršku Vlade HNŽ-a.
14.02.2025. u 10:33
text

U Mostaru je održana interaktivna radionica pod nazivom "Informacijski sustav upravljanja otpadom, opasnim supstancama i zagađivačima prema zakonskim propisima u BiH". Cilj radionice bio je poboljšanje razumijevanja zakonskih propisa i međunarodnih obveza u području zaštite okoliša, kao i jačanje operativnih praksi i međusektorske suradnje.

Radionicu su organizirali Fond za zaštitu okoliša Hercegovačko-neretvanske županije u suradnji s Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, Fondom za zaštitu okoliša FBiH, Vladom HNŽ-a, Ministarstvom trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a, institucijama Republike Srpske te Međunarodnom akademijom održivog razvoja.

Buhač: Suradnja je ključ za uspješno upravljanje okolišem

Radionicu je službeno otvorila predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač, istaknuvši kako su ovakvi događaji od velike važnosti za jačanje svijesti o ekološkim pitanjima.

"Ovaj skup omogućit će nam bolje razumijevanje zakonskih propisa i međunarodnih obveza u upravljanju otpadom i opasnim tvarima. Pomoći će u poboljšanju operativnih praksi, jačanju međusektorske suradnje te definiranju budućih koraka. Također, omogućava razmjenu iskustava i znanja, što je neprocjenjivo u ovom sektoru", naglasila je Buhač.

Dodala je kako zaštita okoliša zahtijeva multidisciplinarni pristup i usklađenu suradnju između različitih razina vlasti i sektora.

"Ne može se samostalno procijeniti stvarna i cjelovita slika stanja u okolišu. Ključni su suradnja, koordinacija i stalno unapređivanje informacijskog sustava zaštite okoliša, s uvezanim bazama podataka svih relevantnih institucija", poručila je.

Europske regulative i lokalni izazovi

Na skupu su predstavljene informacije o utjecaju europskih regulativa, zakonskih obveza i specifičnih zahtjeva u sektoru upravljanja otpadom. Sudionici su raspravljali i o izazovima s kojima se susreću institucije, industrijski subjekti, zdravstveni sektor i akademska zajednica u implementaciji zakonskih propisa.

"Vjerujem da će današnja rasprava donijeti konkretne smjernice za daljnje planiranje i koordinaciju između svih razina vlasti u BiH, ali i nevladinog sektora te europskih partnera. Vlada HNŽ-a u svojim strateškim dokumentima predvidjela je konkretne aktivnosti za dugoročno i odgovorno upravljanje otpadom, s ciljem očuvanja okoliša, suzbijanja širenja bolesti i podizanja kvalitete života građana", istaknula je Buhač.

Podrška institucija i stručne zajednice

Sudionike su pozdravili i ravnateljica Fonda za zaštitu okoliša HNŽ-a Ana Buljubašić te ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a Emil Balavac. Oboje su naglasili važnost zajedničkog rada na unapređenju ekološke politike i osiguravanju efikasne primjene zakonskih rješenja.

Radionica je zaključena s naglaskom na potrebu kontinuirane edukacije i koordinacije svih dionika u sektoru zaštite okoliša, kako bi se postigli održivi rezultati u upravljanju otpadom i smanjenju ekoloških rizika u BiH.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO