Na jučer objavljenu najavu nastavka izgradnje zgrade Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) na lokalitetu nekadašnjeg Lakišića harema, Medžlis Islamske zajednice (IZ) Mostar u priopćenju za javnost oštro je reagirao na ''bezočan, bjesomučan i jednostran nasrtaj na opće humanističke vrijednosti i izgrađeni stepen međunacionalnih odnosa u Mostaru i Hercegovini.''
S tim u vezi, podsjetili su javnost da je Islamska zajednica, uvažavajući principe potpisanih međunarodnih sporazuma o integraciji grada Mostara, zakonske akte i norme svoj zahtjev za izgradnjom zgrade Islamskog kulturnog centra isključivo ''tretirala u domenu upravnog postupka kod nadležnih gradskih službi, dok je u slučaju izgradnje zgrade HNK-a došlo do kršenja svih tih propisa, zbog čega je građevinska inspekcija više od 20 puta zaustavljala nelegalne radove''.
Medijske tvrdnje direktora HNK-a i njegovih političkih mentora, navodi se dalje u priopćenju, da posjeduje validnu dozvolu za gradnju zgrade za koju je ranije usvojen Regulacijski plan su notorne neistine.
„Regulacijski plan, usvojen od strane organa, međunarodnim sudovima presuđene Herceg-Bosne, na koji se u javnim istupima poziva direktor HNK-a dokinut je sa tri odluke Gradskog vijeća Mostara 1999., 2001. i 2012. U svakoj od ovih odluka nalaženo je gradskim službama da izrade regulacioni plan Centralne zone, a svaki oblik gradnja je zabranjen. Tvrdnje HNK-a o validnosti dozvola su u fazi provjere pred javnim pravobranilaštvom Grada Mostara, čime će se utvrditi i stvarno stanje prouzrokovano nelegalnim ugovorom o ortakluku, što je pravna osnova da nastavak radova ne može početi“, podsjetili su javnost.
Stoga smatraju da je ovako intoniran čin ''nastavka gradnje HNK-a jednostrano kršenje imperativa Međunarodne zajednice o integraciji Mostara u jedinstvenu administrativnu cjelinu u kojoj, središnja zona Grada Mostara, kako su to predložili Međunarodni dužnosnici, a prihvatili gradski čelnici i u suštinskom i u metaforičnom smislu urbanističkim rješenjima treba pripadati svim narodima i građanima''.
Javnost su podsjetili da ''Bošnjaci niti u jednom sazivu Gradskog vijeća nikada nisu dali svoju suglasnost da zgrada HNK-a bude izgrađena na lokalitetu Lakišića harema''.
Pozvali su Međunarodnu zajednicu, oličenu u osobi Visokog predstavnika i sve relevantne političke subjekte u Bosni i Hercegovini da punu pažnju posvete ovom problemu, jer, ''budući da je planirano da u toj zgradu i u tom dijelu Grada Mostara djeluju kulturne i znanstvene institucije isključivo Hrvata u BiH (Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u BiH, Simfonijski orkestar Mostar, buduća Akademija dramskih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru i Matica hrvatska) poslana je jasna poruka da na tom prostoru svi drugi nisu dobro došli''.
„Simbolično rečeno, ovdje nije riječ o nastavku izgradnje zgrade HNK-a već o nastavku izgradnje Herceg- Bosne, o kojoj je ne tako davno javno i slatkorječivo govorio direktor Vukoja“ istaknuo je u priopćenju.
Na kraju su upozorili sve političke faktore u Bosni i Hercegovini i Međunarodnu zajednicu, sve faktore koji imaju mandat političkog djelovanja na prostoru Bosne i Hercegovine da hitno reagiraju i da ''ne ispituju strpljenje Islamske zajednice i granice demokratske borbe do kojih je spremna ići''.
Podsjetimo, krajem prošle godine Hrvatsko narodno kazalište Mostar objavilo je tender za izvođenje radova na nastavku gradnje objekta vrijedan 5,2 milijuna KM bez PDV-a. Radi se o ugovoru između Vlade Republike Hrvatske i HNK Mostar.
"28 godina nakon osnivanja kazališta i 20 godina nakon što su prestali radovi na ovom dijelu Male scene, potpisali smo ugovor koji će nam omogućiti nastavak izgradnje objekta Hrvatskog narodnog kazališta u BiH", kazao je tada direktor HNK Mostar Ivan Vukoja nakon potpisivanja ugovora.
On je u jednom od intervjuu za Bljesak.info, rekao je kako će, nakon rekonstrukcije zgrade, u istom objektu kao i HNK ''Mostar'' biti smještene ''i još neke kulturne institucije od značaja za hrvatski narod u BiH''.
Iz Hrvatskog narodnog kazališta kazali su kako je nastavak gradnje zgrade HNK Mostar u potpunosti legalan proces za koji postoje sve zakonom propisane dozvole i odluke s čim se pak ne slaže predsjednika Gradskog vijeća Salem Marić.
Izgradnja Hrvatskog narodnog kazališta je pitanje koje opterećuje predsjednika Gradskog vijeća, a koji je 15. srpnja 2022.godine pokrenuo kaznenu prijavu Tužiteljstvu HNŽ i Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine protiv N.N. osoba u vezi izgradnje zgrade HNK zbog postojanja opravdane sumnje da je počinjeno kazneno djelo falsificiranja dokumentacije i najave nastavka nezakonite izgradnje bez valjane i postojane dokumentacije.
No u travnju ove godine Marićeva kaznena prijava Tužiteljstvu HNŽ je odbijena.
''Nakon provedenih provjera putem policijskih agencija, kao i drugih nadležnih institucija, prikupljene obimne dokumentacije, te saslušanja svjedoka, Tužiteljstvo donijelo odluku kojom je utvrđeno da je iz prijave i pratećih spisa, očigledno da prijavljeno djelo nije kazneno djelo Zlouporaba položaja ili ovlasti iz čl. 383. i Krivotvorenje službene isprave iz čl. 389. Kaznenog zakona FBiH, niti neko drugo djelo za koje se gonjenje poduzima po službenoj dužnosti, a koje je propisano KZ FBiH i koje bi bilo počinjeno od strane NN službenih osoba Grada Mostara'', rečeno je tada iz Tužiteljstva HNŽ-a za Bljesak.info.