Nasilje nad ženama i femicid u Tuzlanskom kantonu postaju sve češća pojava. Ta društvena anomalija ostavlja dugoročne posljedice po zdravlje, proizvodi disfunkcionalne obitelji i odnosi živote, prenosi Federalna.ba.
O žrtvama se govori kada se nasilje dogodi, a nekoliko dana poslije gotovo da ih se više nitko i ne sjeća. Kako nijedna žrtva nasilja ne bi pala u zaborav, Gradsko vijeće Tuzle donijelo je odluku da jedan od parkova u gradu ponese naziv Park žrtava femicida i svih oblika nasilja.
Park koji je među Tuzlacima poznat kao park “Cipelići” sada nosi novo ime – Park žrtava femicida i svih oblika nasilja. Odluku je Gradsko vijeće Tuzla donijelo jednoglasno, želeći na taj način skrenuti pozornost na ovaj ozbiljan društveni problem.
''Želimo na taj način ukazati na sve žrtve nasilja, s naglaskom na žene. Zato se i zove prvo Park žrtava femicida, a zatim i ostalih oblika nasilja. Tu uključujemo i muškarce, i djecu, i socijalno ugrožene, i sve ranjive kategorije društva'', izjavio je Edin Jahić, član Stručnog tima za određivanje naziva ulica i trgova u Tuzli.
Slučajevi nasilja gotovo svakodnevno pune crne kronike u medijima. Iako su najčešće žrtve žene, nerijetko su to i djeca, starije i nemoćne osobe, kao i druge ranjive kategorije društva.
''Vijeće ne može stati samo na stranu jednog oblika nasilja i time ignorirati ostale. Zbog toga sam predložio amandman da se uz Park žrtava femicida doda i ‘svih oblika nasilja’. Time se solidariziramo sa svim žrtvama'', kazao je Mirnes Ajanović, predsjednik Kluba vijećnika Bosanske stranke u Gradskom vijeću Tuzla.
Na ovaj način Gradsko vijeće Tuzla staje u zaštitu svih osoba koje su bile žrtve nasilja, izravno pokazuje svoju solidarnost i šalje snažnu poruku protiv svih oblika nasilja – fizičkog, psihičkog, spolnog, ali i institucionalnog.
''Time se Vijeće jasno stavilo u zaštitu europskih konvencija, Ustava i zakona koji propisuju da je svako kršenje ravnopravnosti kazneno djelo'', dodaje Ajanović.
''Ovim nazivom želimo skrenuti pozornost na sve žrtve nasilja kako se to više nikada ne bi ponovilo, ali i kako bismo im na trajan način simbolično odali poštovanje'', poručuje Jahić.
U posljednjih šest godina u Bosni i Hercegovini ubijeno je više od 60 žena, koje su ubili njihovi sadašnji ili bivši partneri. Nizama, Amra, Inela, Samra i mnoge druge žrtve femicida nisu bile zaštićene. Ubijene su brutalno samo zato što su bile žene – i fizički slabije.