Posljednja žrtva femicida u BiH je Slađana Milošević (24), koju je bivši partner Savo Milošević (28) ubio u Bosanskom Brodu, 29. prosinca 2024. godine, prenosi Radio Sarajevo.
U trgovačkom centru u Tuzli, naselje Brčanska Malta, 7. veljače policijski službenik Elvis Ćustendil ubio je Amru Kahrimanović. Elvis Ćustendil osuđen je na 25 godina zatvora.
U Tuzli je ubijena Selma Baluković od strane partnera Erna Szabo-Csakija, koji je osuđen na 11 godina zatvora.
Halida Mujedinović ubijena je u Gradačcu. Nakon što ju je svirepo ubio, Refik Mujedinović počinio je samoubojstvo.
U Foči je Radomir Andrić hicem iz pištolja ubio svoju suprugu, a potom počinio samoubojstvo.
Amela Čičkušić ubijena je zajedno sa svoje dvoje maloljetne djece, Amarom (9) i Ajnom (2), od strane partnera i oca Mujage Čičkušića, koji je nakon ubojstava počinio samoubojstvo.
U Sarajevu je Nerminu Ravlić ubio partner uz pomoć svoje majke.
Anđelku Markić ubio je partner Nikola Cumbo (38), nakon čega je hicem u glavu počinio samoubojstvo.
U sarajevskom naselju Ciglane, Nadiru Sahačić ubio je Mirza Duran. Nadira Sahačić i Mirza Duran nisu se poznavali, a motiv ubojstva ostao je nepoznat.
U Gradačcu je Mehmed Selimović ubio Hazimu Osmanhafizović. Nisu se poznavali od ranije.
Ines Žmiro ubijena je u Mostaru od strane partnera Dženana Đozlića. Njemu je 30. prosinca 2024. godine produžen pritvor za još dva mjeseca zbog sumnje za ubojstvo.
U naselju Velagići, u obiteljskoj kući, osoba inicijala K.M. (63) vatrenim oružjem usmrtila je svoju suprugu inicijala K.D. (62).
Slađanu Milošević ubio je bivši partner Savo Milošević u Bosanskom Brodu. Njeno tijelo pronađeno je u automobilu u mjestu Velika Brusnica. Savo Milošević trenutno je na kriminalističkoj obradi i bit će predan Okružnom tužiteljstvu Doboj.
U Bosni i Hercegovini, svaka druga žena preživjela je neki oblik nasilja. Mnoge prijave za obiteljsko nasilje ostaju neprocesuirane, a počinitelji često ostaju na slobodi, dok su žene i njihova djeca smješteni u Sigurne kuće.
Žrtve nasilja suočavaju se sa svojim nasilnicima na ulicama i bore se s doživotnim traumama. Počinitelji zločina u BiH mogu otkupiti do godinu dana zatvora.
U BiH nema jasne i definirane primjene Istanbulske i Lanzarote konvencije za sprječavanje nasilja nad ženama i djecom. Femicid nije prepoznat kao posebno kazneno djelo.
Ovaj tekst nije samo podsjetnik na žrtve femicida. Ovo je poziv na vidljivost problema, borbu za bolje sutra i rješavanje sustavnih problema, a ne samo sporadičnih slučajeva.
Femicid je odraz sustavne nepravde prema ženama, nasilja koje nas okružuje u društvu i nesposobnosti onih koji bi nas trebali zaštititi.
Za slobodno društvo bez nasilja. Za slobodno društvo bez femicida. Za slobodno društvo za sve građane.