Od kad se baca mreža?

Novo otkriće o ribarstvu

Prije ovog otkrića u špilji Maedun, najstarije poznato ribarsko oruđe bile su udice stare 23.000 godina…
Sci-Tech / Znanost | 07. 08. 2018. u 13:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Arheolozi su otkrili u južnokorejskoj špilji tragove koji daju naslutiti da su sofisticirane tehnike ribarskom mrežom korištene prije 29.000 godina, puno ranije nego što se do tada mislilo, piše Hina.

Datiranje ugljikom-14 četrnaest ribarskih utega od vapnenca, otkrivenih u lipnju u okrugu Jeongseon, pomaknule su početak “povijesti ribolova mrežom za 19.000 godina”, izjavio je u utorak Han Chang-gyun, direktor muzeja na Sveučilištu Yonsei.

Arheolozi su već otkrili taj tip utega – kamenje namijenjeno potapljanju ribarske mreže – u prefekturi Fukui, u Japanu, te u gradu Cheongju, u Južnoj Koreji. No, otkrića su datirana u neolitiku, prije otprilike 10.000 godina, nastavio je on.

“To otkriće daje naslutiti da su ljudi gornjeg paelolitika ribarili vrlo aktivno za svoje preživljavanje”, dodao je Han.

Utezi od vapnenca koji teže između 14 i 52 grama na promjer od 37 do 56 milimetara imaju utore vjerojatno izdubljene kako bi ih se prikačilo na dno mreže i trebali su se koristiti za ulov malih riba u plitkim rijekama, objasnio je on.

Prije ovog otkrića u špilji Maedun, najstarije poznato ribarsko oruđe bile su udice stare 23.000 godina, otkrivene na jednom otoku na jugu Japana.

Kopirati
Drag cursor here to close