Problemi

U BiH oko 75 posto osoba koje imaju alergije, alergično je na ambroziju

U našim krajevima cvjetanje počinje sredinom srpnja i traje do polovice listopada, s najvišom koncentracijom polena u drugoj polovini kolovoza i rujna
Lifestyle / Zdravlje | 01. 10. 2023. u 10:41 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U kolovozu i u rujnu veliki broj stanovnika BiH "muči" alergija na ambroziju, vjeruje se da 75 posto osoba koje imaju alergije, alergično je na ambroziju
ili, točnije, alergijski rinitis. Simptomi su kihanje, nadraženo grlo, grlobolja, curenje nosa, svrbež u očima i nosu, javlja Anadolu.

Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od jedan do 1,5 metar. U našim krajevima cvjetanje počinje sredinom srpnja i traje do polovive listopada, s najvišom koncentracijom polena u drugoj polovici kolovoza i u rujnu. Vrućina, vlaga i povjetarac pomažu širenju polena.

Ambrozija je poznata po tome što može ozbiljno narušiti zdravlje i predstavlja jednu od najopasnijih alergenih biljaka na svijetu.

Važno se informirati

Doktorica Aida Vilić-Švraka, specijalista higijene i zdravstvene ekologije u Federalnom zavodu za javno zdravstvo, kazala je da je vrlo važno građane informisati o štetnosti ambrozije i načinima zaštite.

"Nekim zaštitnim mjerama mogu mnogo pomoći u zaštiti od ambrozije koja izaziva jake alergije. To je jednogodišnja biljka koja najčešće raste na golim površinama, kao korov. Zatim, može se naći na velikim livadskim površinama koje nisu uređene, uz cestu, prugu, u zapuštenim vrtovima. Znači, ima načina da njen polen, koji je alergen, dođe u kontakt s ljudima", pojasnila je Vilić-Švraka.

Vrućina, vlaga i povjetarac pomažu širenju polena. Zbog svoje izuzetno velike reproduktivne moći, ali i dobre sposobnosti prilagođavanja novim uslovima okoline, u Europi se veoma brzo i lako širi.

"Širenju pogoduje i vrućina i vlaga i vjetar. Stoga se preporučuje, kada je vjetrovito vrijeme da se izbjegava kretanje pogotovo u područjima koja sam navela. Primarno smeta hroničnim, srčanim i plućnim bolesnicima i osoba koje su inače alergične. Kada govorimo o alergičnim osobama, 75 posto njih je alergično upravo na ambroziju. U našim krajevima cvjetanje počinje sredinom srpnja i traje do polovice listopada, s najvišom koncentracijom polena u drugoj polovici kolovoza i u rujnu. Za ambroziju je specifičan jak svrbež u nosu, začepljenost nosa, veoma obilan vodenast iscjedak, zahvaćene su i oči, javlja se neka vrsta konjuktivitisa", istaknula je Vilić-Švraka za Anadolu.

Smanjiti boravak na otvorenom

U mjesecima s najvećom koncentracijom polena ambrozije (kraj kolovoza i rujna), osobama koje pate od alergije preporučuje se, između ostalog da smanje boravak na otvorenom prostoru, naročito u vrijeme kada su koncentracije polena ambrozije najviše (od pet do deset sati) te da izbjegavaju boravak van kuće tijekom vjetrovitih dana.

"Izbjegavati kretanje na travnatim površinama koje nisu uređene, tamo gdje imate obraslo korovsko bilje koje se ne održava. Kada je vjetrovito, savjetuje se da građani ne izlaze vani, da reduciraju kretanje, da koriste vrijeme za boravak na područjima na nadmorskoj visini iznad 1.000 metara jer na tim visinama nema cvjetanja ambrozije", naglasila je Vilić-Švraka.

Alergičarima, ukoliko su boravili vani, savjetuje se da pred spavanje operu kosu.

"Polen ambrozije daje osjećaj gušenja kod alergičara. Polen se zadrži na vlasima kose i na odjeći pa se preporučuje da operu kosu i odjeću. Važno je i da se odjeća ne suši vani jer će se polenska zrnca zalijepiti za nju. Za alergičare je važno da ne konzumiraju cigarete, da ne borave u zadimljenom prostoru, kao i u prostorima gdje se koriste sprejevi, to može pospješiti alergijsku reakciju", pojasnila je Vilić-Švraka.

Aerozagađenje utiče na povećanje stope obolijevanja od alergijskih respiratornih bolesti (bolesti disajnih puteva).

"Što imate veće aerozagađenja više je koncentracije lebdećih čestica, sumpor-dioksida, a s tim ćete imati i povećan efekat alergena. Sigurno ćete u zagađenim sredinama imati veću koncentraciju alergena u zraku i veću pojavu alergijskih oboljenja", rekla je Vilić-Švraka za Anadolu.

Postoje kemijske i agrotehničke mjere protiv ambrozije. Kemijske mjere uključuju upotrebu neselektivnih herbicida u ranim fazama rasta biljke, a agrotehničke međuredno kultiviranje.

Kada su u pitanju mehaničke mjere, preporučuje se iščupati biljku zajedno s korijenom, uz obavezno korištenje zaštitnih maski (koje pokrivaju usta i nos) i rukavica, zbog mogućnosti oštećenja kože i pojave kontaktnog dermatitisa.

Kopirati
Drag cursor here to close