bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Što buduće mame trebaju znati?

Gripa u trudnoći: Koje su opasnosti i kada potražiti pomoć?

Gripa je zarazna čak i prije nego što se pojave simptomi pa se može prenijeti jednostavno kihanjem, kašljanjem ili dodirom sa zaraženim površinama.

Gripa u trudnoći može biti ozbiljan zdravstveni izazov i zahtjeva pažljiv pristup. Trudnice su podložnije ozbiljnijim komplikacijama od gripe u odnosu na žene koje nisu trudne. Evo što je sve važno znati o gripi u trudnoći, uključujući simptome, rizike i preventivne mjere.

Gripa u trudnoći – kako povećani rizik utječe na trudnice?

Gripa u trudnoći predstavlja veći rizik za zdravlje majke i djeteta, budući da trudnoća prirodno suprimira imunitet, što povećava sklonost infekcijama. Žene koje su trudne imaju veće šanse za ozbiljne posljedice od gripe, uključujući hospitalizaciju. Ako trudnica osjeti simptome gripe, vrlo je važno da odmah posjeti liječnika.

Gripa u ranoj trudnoći – koji su rizici?

Iako je gripa tijekom bilo kojeg razdoblja trudnoće rizična, gripa u ranoj trudnoći može imati ozbiljne posljedice. Visoka temperatura, koja je čest simptom gripe, može uzrokovati oštećenja u razvoju nerođenog djeteta, poput oštećenja neuralne cijevi.

Također, gripa u trudnoći može povećati rizik od pobačaja, prijevremenog poroda i niske porođajne težine.

Prehlada i gripa u trudnoći – kako ih prepoznati?

Iako se prehlada i gripa mogu činiti sličnima, simptomi gripe su obično ozbiljniji. Osim tipičnih simptoma poput suhog kašlja, glavobolje i umora, trudnice koje obole od gripe mogu iskusiti i visoku temperaturu, bolove u mišićima, začepljen nos i bolove u grlu.

Gripa je zarazna čak i prije nego što se pojave simptomi pa se može prenijeti jednostavno kihanjem, kašljanjem ili dodirom sa zaraženim površinama, prenosi Kreni zdravo.

Gripa kod trudnica – kada potražiti pomoć?

Ako se trudnica osjeća loše ili primijeti simptome gripe, vrlo je važno da se odmah konzultira s liječnikom. Liječnik može postaviti dijagnozu pomoću brzih testova na gripu koji obuhvaćaju uzimanje uzorka iz nosa ili grla. Na temelju dijagnoze mogu se propisati antivirusni lijekovi koji mogu spriječiti pogoršanje simptoma.

Gripa u trudnoći – iskustva trudnica

Iskustva trudnica s gripom u trudnoći variraju, no mnoge izvještavaju da su simptome gripe lakše podnosile nakon što su na vrijeme započele s liječenjem pod liječničkim nadzorom.

Antivirusni lijekovi mogu biti učinkoviti u smanjenju težine simptoma i ubrzavanju oporavka. Osim toga, mnoge su se trudnice uspješno nosile s gripom pomoću kućnih tretmana, poput odmora, unosa tekućine i uzimanja lijekova za ublažavanje boli i temperature.

Trudnoća i gripa – kako se zaštititi?

Jedna od najboljih preventivnih mjera je cijepljenje protiv gripe, koje je sigurno i preporučljivo tijekom trudnoće. Cjepivo ne samo da štiti trudnicu, već i njezino dijete jer se antitijela koja trudnica razvije prenose na dijete kroz posteljicu i mlijeko.

Osim cijepljenja, trudnice bi trebale prakticirati osnovne higijenske mjere, kao što su redovito pranje ruku, izbjegavanje kontakta s bolesnima, te čišćenje površina koje mogu biti kontaminirane virusom gripe.

Kako se nositi s gripom u trudnoći?

Ako trudnica oboli od gripe, najvažnija je briga o vlastitom zdravlju i zdravlju bebe. Liječnici obično preporučuju odmor, unos puno tekućine i korištenje sigurnih lijekova kao što je paracetamol za ublažavanje simptoma.

Ako simptomi ne prestanu nakon nekoliko dana ili postanu ozbiljniji, potrebno je ponovno posjetiti liječnika!

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO