
Kako bi smanjili opterećenje domaćinstava uslijed naglog rasta cijena za energente, bečke gradske vlasti su pripremile novi program mjera podrške.
Paket mjera čine tri komponente: paušal za troškove struje u visini od 50 milijuna eura namijenjen socijalno ugroženim i građanima s niskim prihodima, energetska podrška u iznosu od 26 milijuna eura te subvencije za izgradnju održivih oblika energije u novim zgradama i renoviranje zgrada u vrijednosti od 48,3 milijuna eura.
Paušal će biti isplaćen u vidu jednokratne pomoći od 200 eura po domaćinstvu, odnosno za 262.000 građana u drugom kvartalu ove godine, bez podnošenja prethodne prijave. Podrška se odnosi na građane koji su posebno pogođeni energetskim siromaštvom ili su u zaostatku s plaćanjem računa.
Treća stavka paketa se odnosi i na izgradnju energetski efikasnih zgrada i ekološki održivih postrojenja poput solarnih elektrana.
"S ovim paketom mjera djelujemo brzo, socijalno i ciljano. I srednji sloj stanovništva je sve više pogođen poskupljenjima. Prema trenutno dostupnim podacima u pitanju je oko 200.000 domaćinstava. Za prosječno bečko domaćinstvo poskupljenje energije bi moglo iznositi oko 500 eura godišnje. Cijene struje i gasa dosegle su astronomske visine. Austrijski indeks cijene gasa povećao se više od pet puta u prethodnoj godini, a dalji razvoj situacije je nepredvidiv uslijed rata u Ukrajini", kazao je gradonačelnik Beča Michael Ludwig.
Za socijalno ugroženu kategoriju stanovništva u bečkoj elektroprivredi Wien Energie, još u 2011. godini je uspostavljena i institucija ombudsmana za intenzivno osobno savjetovanje i podršku, kako ovi pojedinci i u ekonomski teškim situacijama ne bi bili uskraćeni za osnovne potrebe stanovanja.