''Vlada se nada kako će Općinski sud Mostar pronaći pravnu grešku i tako proglasiti štrajk nezakonitim'', rekao je Dalibor Vuković, predstavnik Sindikata zdravstvenih radnika Hercegovačko-neretvanske županije gostujući na BHRT-u.
''Mi apeliramo na Općinski sud da pravedno razmotri naš slučaj. Uvjereni smo da imamo pravo na štrajk i da su naši zahtjevi legitimni'', rekao je Vuković.
Vuković je najavio da će štrajk zdravstvenih radnika službeno biti najavljen čim budu potpisani svi sporazumi s poslodavcima o poslovima koji se ne mogu prekidati tijekom štrajka.
''Samo što potpišemo sporazume sa svim poslodavcima o poslovima koji se ne mogu prekidati tijekom štrajka, Sindikat će sazvati press konferenciju na kojoj će objaviti točan dan, mjesto i vrijeme početka štrajka. Istovremeno ćemo obavijestiti sve županije koje su osnivači Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, sve županijske vlade, Vladu Federacije, javnost, naše članove, pacijente i sve građane Hercegovačko-neretvanske županije. U tom trenutku bit će poznat i službeni datum početka štrajka'', rekao je Vuković.
Vuković je naglasio kako Zakon o štrajku jasno propisuje da moraju biti potpisani sporazumi o poslovima koji se ne smiju prekidati te da će Sindikat to i ispoštovati.
''Kao što smo već naglasili, zaštita života i hitni slučajevi neće trpjeti – ti pacijenti će biti zbrinuti. Međutim, redovni pregledi i dijagnostičke procedure bit će obustavljeni. Očekuju se velike poteškoće'', poručio je.
Dodao je da će članovi Sindikata biti pozvani da, sukladno zakonu, obustave rad.
''Radit će se samo nužni poslovi, odnosno spašavanje života i skrb za one kojima je liječenje hitno i od vitalnog značaja. Sve ostalo – bit će zaustavljeno.''
Reagirajući na izjavu premijerke HNŽ-a Marije Buhač da zdravstveni radnici u toj županiji imaju ''najveće koeficijente u Federaciji'', te ministra zdravstva Milenka Bevande koji je rekao da ''zahtjeve sindikata trenutačno nije moguće ispuniti'', Vuković ističe kako su takve tvrdnje selektivne.
''Premijerka navodi koeficijente, ali ne spominje plaće. To je ključni problem. Činjenica da imamo visoke koeficijente ne znači da imamo visoke plaće. S druge strane, Sindikat liječnika i stomatologa i njihova komora očito djeluju u dogovoru s ministrom. Isti je narativ: ponavljaju da imamo najviše koeficijente, a prešućuju činjenice koje im ne idu u prilog.''
Prema njegovim riječima, zahtjevi Sindikata usmjereni su na ukidanje diskriminacije prema ostalim zdravstvenim radnicima.
''Trenutačno imamo tri osobe koje su odgovorne za ovu situaciju: premijerka Marija Buhač, ministar zdravstva Milenko Bevanda i ministar financija Adil Šuta. Pozivamo ih – svaki trenutak do početka štrajka – da ispune naše zahtjeve i pošalju primjerak aneksa kolektivnog ugovora. Još uvijek mogu spriječiti kolaps sustava'', rekao je Vuković.
Vuković je također ukazao na raniji aneks kolektivnog ugovora kojim je liječnicima omogućeno pravo na regres, bez obzira na financijsko poslovanje ustanove.
''Taj aneks dodatno im je pogodovao, iako je već postojao važeći kolektivni ugovor. S druge strane, našim radnicima se sve mora izboriti – uz borbu, štrajk, tužbe. Sindikat liječnika ima privilegiran položaj. Oni ne moraju u štrajk – sve im se unaprijed daje.''
Na kraju je zaključio: ''I među liječnicima ima onih koji nas podržavaju. Vide što se događa. Znaju da se favorizira njihov sindikat i da Vlada nikad nije dopustila da oni osjete pritisak. A nama, ostalim zdravstvenim radnicima, ne preostaje drugo nego borba – i nadamo se da će pravda prevladati.''
Podsjetimo, zdravstveni su tražili povećanje koeficijenta za 0,5% što bi značilo izjednačavanje njihovih koeficijenata s koeficijentima liječnika medicine i stomatologije.
Početkom svibnja Sindikat doktora medicine i stomatologije potpisao je novi aneks kolektivnog ugovora s Ministarstvom zdravstva HNŽ-a, prema kojem zdravstvene ustanove regres isplaćuju samo ako su prethodnu godinu poslovale pozitivno što su iz Koordinacije sindikata radnika u zdravstvu HNŽ-a oštro kritizirali ističući kako je Sindikat doktora medicine i stomatologije potpisao nepovoljniji aneks i time sebi smanjio prava kako bi zaštiti ministra zdravstva.