Vijetnamsko Ministarstvo trgovine izdalo je novu direktivu kojom najavljuje strožu kontrolu i nadzor nad izvozom kako bi spriječilo nezakonite prijenose robe u Sjedinjene Američke Države i druge trgovinske partnere. Cilj je izbjeći visoke carine koje prijete uslijed sve većih tenzija u globalnoj trgovini, navodi se u dokumentu koji je pregledao Reuters.
Direktiva, datirana i stupila na snagu 15. travnja, upozorava da bi trgovinske prijevare mogle rasti zbog zaoštravanja američke carinske politike. Ako se takve prijevare ne spriječe, ''postat će znatno teže izbjeći sankcije koje države nameću na uvoznu robu'', navodi se u dokumentu.
Iako se u direktivi izrijekom ne spominju konkretne zemlje iz kojih bi mogla dolaziti sumnjiva roba, poznato je da gotovo 40% uvoza u Vijetnam dolazi iz Kine. Washington je ranije optužio Peking da koristi Vijetnam kao tranzitnu točku za izbjegavanje američkih carina.
Administracija predsjednika Trumpa već je uvela recipročnu carinu od 46% na dio vijetnamskog izvoza, iako je primjena trenutačno odgođena do srpnja. Ako carine stupe na snagu, to bi moglo ozbiljno ugroziti gospodarski model Vijetnama, koji se oslanja na izvoz u SAD – svog najvećeg trgovinskog partnera – kao i na velika strana ulaganja.
Direktiva nalaže djelatnicima Ministarstva trgovine, carine i drugih agencija da pojačaju nadzor i inspekcije kako bi utvrdili točno porijeklo uvezene robe, posebno sirovina koje se koriste u proizvodnji i izvozu. Premijer Pham Minh Chinh također je zatražio od službenika da se bore protiv trgovinskih prijevara, krivotvorenja i drugih pitanja koja zabrinjavaju Sjedinjene Države, objavljeno je na vladinoj stranici.
Direktiva je donesena samo nekoliko sati nakon hitnog sastanka vijetnamske vlade, koji je sazvan odmah nakon što je predsjednik Trump najavio nove carine. Zanimljivo, dan ranije predsjednik Kine Xi Jinping završio je službeni posjet Vijetnamu, tijekom kojeg su potpisani brojni sporazumi, uključujući i onaj o jačanju suradnje na izdavanju potvrda o porijeklu robe.
Kina je u međuvremenu upozorila druge države da ne sklapaju trgovinske dogovore sa SAD-om na njezinu štetu. Prema američkim tvrdnjama, u sumnjivim slučajevima roba iz Kine samo nakratko ''staje'' u Vijetnamu kako bi promijenila zemlju porijekla, bez stvarne proizvodne vrijednosti, prije nego što se pošalje u SAD s povlaštenim carinama.
Prema novim pravilima, provodit će se strožiji nadzor tvornica i oznaka ''Proizvedeno u Vijetnamu'', a posebna će se pažnja posvetiti poduzećima koja iznenada povećaju broj zahtjeva za izdavanje potvrda o podrijetlu. Dužnosnici su dobili nalog da po potrebi predlože konkretne mjere za sprječavanje ilegalnog preusmjeravanja robe.