Kina sada suočava s carinama do 245% na uvoz u SAD kao odgovor na uzvratne carine, prema informacijama iz Bijele kuće.
Bijela kuća objavila je da Kina sada može biti pogođena carinom od čak 245 posto na izvoz u Sjedinjene Američke Države, kao posljedica svojih "mjera odmazde".
Riječ je o najvišoj dosad spomenutoj carinskoj stopi, koja je navedena u upravo objavljenom dokumentu, uz izvršnu uredbu koju je potpisao američki predsjednik Donald Trump. U toj uredbi najavljena je istraga o rizicima za nacionalnu sigurnost SAD-a zbog ovisnosti o uvozu prerađenih kritičnih minerala i srodnih proizvoda.
🔥 245% tariff for China? Or is it just a typo?https://t.co/WsEKErVTPn pic.twitter.com/DYBQcFweXv
— Byron Wan (@Byron_Wan) April 16, 2025
Ova mjera slijedi upute Kine svojim zračnim prijevoznicima da obustave daljnje isporuke zrakoplova Boeing, kao odgovor na američku odluku o uvođenju carine od 145% na kineske proizvode. "Kina sada suočava s carinom do 245% na uvoz u Sjedinjene Države kao rezultat svojih uzvratnih mjera," priopćeno je iz Bijele kuće, naglašavajući ovu odluku kao dio Trumpove trajne politike trgovine "Amerika na prvom mjestu".
Administracija je izjavila da Kina namjerno ograničava pristup ključnim visokotehnološkim materijalima poput galija, germija i antimonija – bitnih elemenata za vojnu, svemirsku i poluvodičku industriju.
Osim toga, Kina je nedavno obustavila izvoz šest teških rijetkih zemaljskih metala i rijetkih zemaljskih magneta, dodatno ograničivši dostupnost komponenata koje su ključne za globalne opskrbne lance.
Prema priopćenju, prije nekoliko mjeseci Kina je uvela zabranu izvoza galija, germija, antimonija i drugih ključnih visokotehnoloških materijala koji bi mogli biti korišteni u vojne svrhe prema Sjedinjenim Državama.
Bijela kuća je napomenula da je ova mjera osmišljena kako bi se ograničila opskrba ključnim komponentama za proizvođače automobila, svemirskih tvrtki, kompanija za proizvodnju poluvodiča i vojne izvođače širom svijeta.
Osim toga, Peking je uputio kineske prijevoznike da prestanu kupovati opremu i dijelove za zrakoplove od američkih tvrtki.
Kao odgovor na upit o izjavi Bijele kuće u kojoj se navodi da Kina sada suočava s carinom do 245% na uvoz, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova, Lin Jian, rekao je: "Možete pitati američku stranu za točne brojke carina."
Lin je istaknuo da je Kina više puta iznijela svoj ozbiljan stav o pitanju carina. "Trgovinski rat je započeo SAD. Kina je poduzela potrebne protumjere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese te međunarodnu pravednost i pravdu, što je potpuno razumljivo i legalno. Carine i trgovinski ratovi nemaju pobjednike. Kina ne želi voditi ove ratove, ali se ne boji njih."
Prošlog petka Kina je poduzela uzvratnu mjeru povećanjem carina na američke proizvode na 125%. Ova mjera uslijedila je nakon odluke predsjednika Trumpa o povećanju carina na kineski uvoz na 145%, dok je privremeno obustavio dodatne carine na robu iz drugih zemalja na razdoblje od 90 dana.
Iako nove carine imaju širok utjecaj, administracija je naglasila da postoje iznimke za druge zemlje jer pregovori o novim trgovinskim sporazumima još uvijek traju.
Bijela kuća je izjavila da je više od 75 zemalja započelo razgovore o novim trgovinskim ugovorima, što je dovelo do pauze u uvođenju viših carina tijekom tih pregovora. Međutim, Kina, koja je uzvratila na SAD, izuzetak je od ove pauze u višim carinama.
Unatoč eskalaciji trgovinskih napetosti, Kina je izjavila da je spremna ući u trgovinski rat sa SAD-om i naglasila važnost dijaloga.
"Ako SAD zaista želi riješiti pitanje putem dijaloga i pregovora, trebali bi prestati vršiti ekstremni pritisak, prestati prijetiti i ucjenjivati, te razgovarati s Kinom na temelju jednakosti, poštovanja i međusobne koristi," rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.
Prema izvještaju Wall Street Journala, predsjednik Trump razmatra korištenje pregovora o carinama sa svojim trgovinskim partnerima kao način smanjenja kineskog utjecaja na globalnom financijskom tržištu. Izvori upoznati s tim razgovorima otkrili su da Trumpova administracija istražuje mogućnost korištenja pregovora o carinama s oko 70 zemalja kako bi ograničila sposobnost Kine za transport roba kroz te zemlje i spriječila kineske tvrtke da uspostave prisutnost na njihovim granicama kako bi izbjegle američke carine, prenosi Bussines Today.