I dok veliki broj građana Bosne i Hercegovine posljednjih godina odlazi živjeti u inozemstvo, ima i drugačijih primjera. Suad Bešlić odlučio je vratiti se iz Njemačke u BiH. U Živinicama je otvorio tvrtku za proizvodnju vatrogasnih vozila s kojom ostvaruje velike poslovne uspjehe.
Kada je odbio posao u Njemačkoj i vratio se u svoju domovinu, Suad Bešlić nije ni pomislio na ovakav ishod. Danas sa svojim uposlenicima proizvodi vatrogasna vozila za zemlje širom Europe.
Zbog velikog broja zahtjeva, planira proširiti kapacitete, a među radnicima su i oni koji su se vratili iz Europe i nastavili tu raditi. Od pandemije proizvode u potpunosti domaći brend za bh. tržište i vatrogasna vozila posjeduje 19 općina i gradova te gospodarskih subjekata.
"Ove godine imamo još 10 vozila u narudžbi. Potpisali smo prije par dana s gradom Bijeljina, tri vozila za Brčko, grad Travnik", kazao je gospodarstvenik Suad Bešlić za BHRT.
Prošle godine jedno vozilo je proizvedeno i za Crnu Goru, a dogovorena je isporuka i za Ujedinjene Аrapske Еmirate. Dva suvremena vozila posjeduju i tuzlanski vatrogasci.
"Vozila su stavljena u funkciju kad smo ih preuzeli. Imali smo dosta intervencija i zaista su se pokazala, što kaže, domaće, a svjetsko", istaknuo je zamjenik zapovjednika Vatrogasne postrojbe Tuzla Jasmin Habul.
Proizvodnja vatrogasnih vozila započela je u suradnji s njemačkim kooperantima. Tražili su da se vrati u Njemačku da radi, što je odbio i nastavio sam u Bosni i Hercegovini.
Danas, pored rada s kooperantskim firmama, ima 27 svojih uposlenika i navodi da će taj broj biti mnogo veći, jer je zahtjeva sve više. Međutim, ono što je zanimljivo je prisustvo trenda povratka radnika iz Europe.
"Imam tu dva radnika koji su došli iz Hanovera nakon 17 godina. Ove godine, prošlog mjeseca jedan radnik, iz Tuzle je, ali se vratio iz Austrije iz konkurentne firme. Ovdje mu je obitelj, ne želi više živjeti tamo. Najljepše je kod kuće, u BiH", naveo je Bešlić.
Bešlić dodaje da u travnju očekuju strojarskog inženjera iz Memmingena, koji se, nakon 24 godine, vraća u svoju domovinu.
Priliku za rad dobili su i mnogi mladi ljudi, poput Fehima Mehića, koji obavlja poslove komercijaliste i vozača i ne razmišlja o odlasku iz zemlje.
"Imao sam dosta poziva, ali trenutno nisam zainteresiran, lijepo mi je i mislim da ću ostati ovdje", kazao je uposlenik Fehim Memić.
"Dobar posao, fin. Nije teško ništa, lagano se radi", naveo je uposlenik Elvis Ajšić.
Svojim povratkom vratio je nadu mladim u bolje sutra, a vatrogasna vozila širom Europe nose oznaku vrijednih ruku bosanskohercegovačkih radnika. Podrškom vlasti u zemlji se ne može pohvaliti, tako da je za uspjeh zaslužna isključivo Bešlićeva upornost, kao i zalaganje radnika.