Prema najnovijim podacima Financijsko-informatičke agencije dostupnim na portalu Akta.ba, Lager d.o.o. iz Posušja zauzeo je drugo mjesto po ostvarenoj neto dobiti u Federaciji BiH za 2024. godinu, s dobiti od 83 milijuna KM.
Riječ je o napretku u odnosu na prethodnu godinu, kada je ova kompanija, s dobiti od 72,1 milijun KM, bila treća na listi, iza Binga i Sisecam Soda Lukavac, javlja Akta.ba.
Prihod kompanije u 2024. godini iznosio je 282,38 milijuna KM, što je pad u odnosu na 2023., kada je prihod iznosio 325,35 milijuna KM. Ipak, dobit je porasla sa 72,16 milijuna KM na 83,02 milijuna KM, što ukazuje na promjene u poslovnim parametrima koje su rezultirale većom profitabilnošću.
Rast profita uslijedio je i zahvaljujući značajnim ugovorima, među kojima se ističe posao s Elektroprivredom BiH o isporuci 400.000 tona mrkog ugljena za Termoelektranu Kakanj, vrijedan 54,04 milijuna KM, uključujući i prijevoz. Ovaj ugovor potvrđuje višegodišnju poziciju Lagera kao jednog od ključnih dobavljača ugljena za domaći elektroenergetski sektor.
Lager d.o.o. iz Posušja proteklih je godina ostvario značajne akvizicije, čime je dodatno diversificirao svoje poslovanje. Kompanija je preuzela firmu Promondis Energy, koja razvija projekte solarnih elektrana Bjelajski Vaganac s tri elektrane ukupne snage 88,5 MW i projekt u Bosanskom Grahovu snage 92,76 MW. Osim toga, kupljena je i tvrtka AT Solar iz Bosanskog Petrovca koja razvija projekt snage 60 MW.
Ovim potezima, Lager je napravio ozbiljan iskorak ka obnovljivim izvorima energije, najavljujući nove projekte, uključujući vjetroelektrane, fotonaponske elektrane, hidroelektrane i kogeneracijska postrojenja.
Projekte ulaganja u obnovljive izvore energije nastavili su i u regiji. Trenutno razvijaju dva projekta proizvodnje električne energije iz vjetra: Žujino polje u Hrvatskoj, snage 80 MW, i Gradina u BiH, kapaciteta 42 MW.
Nakon izgradnje najvećeg vjetroparka u Hrvatskoj s instaliranom snagom većom od 180 MW, kompanija je postala većinski vlasnik projekta vjetroparka "Snaga Istoka" u Srbiji, snage 300 MW i vrijednosti preko 360 milijuna eura. To je trenutno najveći projekt vjetroelektrana u regiji koji je dobio uvjete za priključenje, a početak gradnje očekuje se krajem ove godine.
Kompanija je od 2015. godine nositelj koncesije za istraživanje i eksploataciju mrkog ugljena u općini Sanski Most. U siječnju prošle godine, Općinsko vijeće donijelo je odluku o poništenju te koncesije, na što su reagirala nadležna ministarstva – koja su potvrdila da ne postoje zakonski razlozi za uskraćivanje dozvola i da se eksploatacija obavlja u skladu s propisima.
S druge strane, predstavnici kompanije Lager istaknuli su kako su u proteklom razdoblju ispunili i poštovali sve zakonske uvjete vezane za eksploataciju ugljena, uključujući i okolišne dozvole. Naveli su kako su u revitalizaciju rudnika u Kamengradu uložili desetine milijuna maraka, te otvorili oko 600 radnih mjesta.