Bosna i Hercegovina osigurala je 83 milijuna eura za pravednu tranziciju, uključujući izgradnju elektrana na obnovljive izvore energije, mjere socijalne zaštite te programe razvoja vještina u rudarskim regijama. Sredstva će biti raspoređena unutar Federacije BiH, prenosi Akta.ba.
Svjetska banka objavila je da je njezin Odbor izvršnih direktora odobrio kredit od 79,9 milijuna eura i bespovratna sredstva u iznosu od 2,89 milijuna eura za podršku Nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NEKP) Bosne i Hercegovine. Cilj je unapređenje energetske neovisnosti, otvaranje novih radnih mjesta i jačanje lokalnih ekonomija u rudarskim regijama, prenosi Balkan Green Energy News.
Sredstva su namijenjena projektu Pravedna tranzicija u odabranim rudarskim regijama BiH, koji će pomoći u prenamjeni zemljišta nakon prestanka eksploatacije ugljena u rudnicima Banovići, Zenica i Kreka. Također će se omogućiti zatvaranje podzemnih jama u Zenici te podržati izgradnja solarnih elektrana u Banovićima i Kreki.
Projekt uključuje mjere socijalne zaštite i programe osposobljavanja za radnike i zajednice koje traže alternativu izvan sektora ugljena, navela je Svjetska banka.
Nositelji projekta su Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Rudnik mrkog ugljena Banovići te Elektroprivreda BiH (EPBiH).
Prva komponenta usmjerena je na jačanje kapaciteta rudarskih regija, njihovih institucija i entitetske te državne vlasti za upravljanje pravednom tranzicijom. Uključuje podršku Komitetu za pravednu tranziciju, platformi znanja na razini države te jačanje kapaciteta Međuresornog odbora za pravednu tranziciju u FBiH.
Pružat će se i tehnička pomoć nadležnim ministarstvima FBiH za unapređenje zakonskih okvira vezanih uz tranziciju radne snage.
Druga komponenta obuhvaća prenamjenu zemljišta u rudnicima Banovići, Zenica i Kreka te zatvaranje određenih podzemnih jama u Zenici. Također uključuje izradu i provedbu master planova za prenamjenu tih područja.
Treća komponenta odnosi se na izgradnju novih elektrana – konkretno, fotonaponskih postrojenja ukupne snage 27 MWp na lokacijama u Banovićima i Kreki, s očekivanom godišnjom proizvodnjom većom od 30 GWh.
Četvrta komponenta bavi se ublažavanjem socijalnih posljedica i problema zapošljavanja nastalih gašenjem rudnika. Obuhvaća ispunjavanje financijskih obaveza prema radnicima rudnika Zenica, programe prekvalifikacije i dokvalifikacije radnika u Banovićima i Zenici te podršku pogođenim zajednicama kroz ulaganja.
Svjetska banka ističe kako BiH aktivno razvija NEKP s ciljem da zatvaranje rudnika bude ekološki i društveno odgovorno, uz potporu otvaranju novih radnih mjesta i jačanju lokalnih ekonomija.
''Ovaj novi projekt prilika je za jačanje energetske sigurnosti BiH, uz podršku zajednicama i osiguranje da nitko ne bude zapostavljen'', rekao je Christopher Sheldon, direktor Svjetske banke za BiH i Crnu Goru.