Na početku ove godine nastavljen je pad vrijednosti izvoza namještaja iz Bosne i Hercegovine.
U prva dva mjeseca 2025. godine izvoz namještaja iznosio je oko 156 milijuna KM, što je za gotovo deset posto manje nego u istom razdoblju prošle godine – točnije 9,8 posto, izvještava BiznisInfo.ba.
Ovo potvrđuje da se kriza u ovoj industriji, koja traje već neko vrijeme, nastavlja i u tekućoj godini.
Podsjetimo, ukupan izvoz namještaja iz BiH tijekom 2024. godine pao je za 10,2 posto te je iznosio 966,5 milijuna KM. Istodobno, uvoz je porastao za 9,7 posto i iznosio je 303,8 milijuna KM. Godinu ranije izvoz namještaja iznosio je 1,076 milijardi KM, ali i tada je zabilježen pad od 6,7 posto.
Sve u svemu, čini se da se još dugo neće ponoviti rekordna 2022. godina, kada je izvoz namještaja iz BiH dosegao 1,153 milijarde KM. Do tada je drvna industrija, uključujući i proizvodnju namještaja, bilježila snažan rast, a otvarale su se i nove tvornice. No, tada je uslijedio preokret trenda.
Kako je ranije navedeno iz Vanjskotrgovinske komore BiH za BiznisInfo.ba, kompanije ulažu velike napore kako bi zadržale proizvodnju, sačuvale radna mjesta i ostvarile dobre izvozne rezultate. Zbog značajnog porasta cijena repromaterijala, tvrtke su bile primorane, a to će morati činiti i ubuduće, prilagođavati prodajne cijene gotovih proizvoda, pritom pazeći na zadržavanje konkurentnosti.
Proizvođači u Bosni i Hercegovini trebaju donošenje i provedbu mjera za poticanje izvoza, zadržavanje i razvoj ljudskog kapitala te osiguranje dovoljne količine sirovina. Također, potrebno je razvijati mrežu za promociju potencijala Bosne i Hercegovine s ciljem diverzifikacije izvoznih tržišta.
Nepovoljni trend izvoza u drvnom sektoru uvjetovan je situacijom na najvažnijim vanjskim tržištima, prije svega njemačkom tržištu, gdje se tradicionalno izvozi više od 20 posto ukupne drvne industrije BiH i preko 30 posto namještaja.