Kompanija Adriatic Metals, koja stoji iza pokretanja eksploatacije rude u Varešu – projekta koji se smatra najvećom pojedinačnom stranom investicijom u Bosni i Hercegovini – završila je prošlu godinu s gubitkom od čak 44,4 milijuna KM, izvještava BiznisInfo.ba.
Iako je prošle godine u proljeće pokrenuta komercijalna proizvodnja i izvoz rude, čime je značajno oživljena lokalna privreda Vareša, prvi rezultati pokazuju da tvrtka još posluje s negativnim bilansom.
U prvoj godini eksploatacije, Adriatic Metals ostvario je prihod od 52,7 milijuna KM. Ipak, rashodi su premašili 97 milijuna KM, što je rezultiralo gubitkom od 44,4 milijuna konvertibilnih maraka.
Prema analizi BiznisInfo.ba, razlog za ovakvo stanje leži u činjenici da su ulaganja u projekt još uvijek u punom zamahu. Ukupna imovina tvrtke porasla je za 95 milijuna KM i sada iznosi 484 milijuna KM. Samo vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme povećana je za skoro 100 milijuna, dostigavši iznos od 476 milijuna KM.
Broj zaposlenih u tvrtki prošle godine iznosio je 387, što ukazuje i na rast operativnih troškova u fazi intenzivnog razvoja.
Ipak, stručnjaci procjenjuju da će ovo, u konačnici, biti izuzetno profitabilan projekt. U ranije objavljenim dokumentima tvrtke navodi se da se očekuje neto trenutačna vrijednost (NPV) projekta od preko milijardu dolara – što je iznos koji bi investitori mogli zaraditi tijekom narednih 15 godina eksploatacije rude.
Da projekt ima ogroman utjecaj na lokalnu zajednicu, pokazuju i službeni podaci o fiskaliziranom prometu u Varešu. Prema pisanju BiznisInfo.ba, ovaj grad bilježi najbrži rast fiskalnog prometa u cijeloj Federaciji BiH.
U ožujku 2023. godine promet je iznosio 8,4 milijuna KM, dok je u ožujku ove godine dostigao čak 46,9 milijuna KM. Ukupno u prva tri mjeseca 2023. promet je bio 21,5 milijuna, a u istom razdoblju ove godine 89 milijuna KM – rast od čak 313 posto.
Zahvaljujući ovom projektu, Vareš je prestigao niz gradova i općina koji su godinama važili za razvijenije sredine – poput Maglaja, Sanskog Mosta, Čapljine, Goražda i drugih.
Očigledno je da ova investicija, unatoč trenutačnom gubitku, ima ogroman dugoročni potencijal, kako za vlasnike tvrtke, tako i za lokalnu zajednicu i ukupno gospodarstvo Bosne i Hercegovine.