Dok rat u Ukrajini ulazi u četvrtu godinu, a fronta i dalje ostaje aktivna, europski saveznici Kijeva našli su se pred povijesnim izazovom: nadomjestiti vojnu, političku i simboličnu potporu Sjedinjenih Američkih Država, koje su dosad bile glavni izvor pomoći. S obzirom na to da je administracija Donalda Trumpa obustavila isporuke ključnih sustava protuzračne obrane, među njima i raketa Patriot, europski čelnici suočeni su s realnošću novog geopolitičkog poretka u kojem se više ne mogu u potpunosti osloniti na Washington.
Kako piše francuski portal Franceinfo.fr, odluka o obustavi dostave donesena je 1. srpnja. Trumpova Bijela kuća objasnila je da je riječ o "reviziji američke vojne pomoći diljem svijeta", koju je proveo Pentagon, s ciljem "da se američki interesi stave na prvo mjesto". Međutim, stvarne posljedice na bojištu mogle bi biti dalekosežne – osobito za ukrajinsku obranu protiv ruskih balističkih projektila.
Rakete Patriot, koje su dosad činile kralježnicu ukrajinske protuzračne obrane, posebno su vrijedne jer predstavljaju jedinu tehnologiju unutar NATO-a sposobnu presresti projektile poput onih koje Rusija redovito ispaljuje na ukrajinske gradove. Bez novih isporuka, ukrajinske snage suočene su s mogućnošću racionalizacije – biranja između obrane urbanih središta i zaštite vojne opreme. “To su odluke koje nitko ne bi trebao donositi”, upozorio je analitičar Ulrich Bounat za Franceinfo.fr.
Kijev je zabrinut: ukrajinsko Ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je da bi “svako odgađanje isporuka” moglo ohrabriti Moskvu da nastavi svoju agresiju. I zaista, iz Kremlja su s oduševljenjem dočekali američku odluku. Glasnogovornik Dmitrij Peskov izjavio je kako se “završetak specijalne vojne operacije” približava “smanjenjem količine oružja koje dolazi Ukrajini”.
U takvom vakuumu, europski partneri sve više preuzimaju odgovornost. Prema podacima Kiel Instituta, EU je po prvi put premašila SAD u ukupnoj vojnoj pomoći Ukrajini – 72 milijarde eura naspram 65 milijardi dolara pomoći iz Washingtona. Financijski gledano, Europa ima kapacitet. No, kako upozoravaju stručnjaci, pravo pitanje je – ima li i proizvodne sposobnosti?
Sustavi poput IRIS-T (Njemačka), NASAMS (Norveška) i SAMP/T-Mamba (Francuska i Italija) mogu presresti krstareće projektile, ali nisu ni blizu učinkovitosti sustava Patriot kad je riječ o balističkim raketama. Center for Strategic and International Studies (CSIS) jasno ističe kako "europske i ukrajinske sposobnosti ne mogu u potpunosti zamijeniti američke", osobito u domeni protuzračne obrane.
Dodatni problem je vrijeme. Proizvodnja jednog sustava poput SAMP/T traje i do četiri godine, dok je za rakete Aster potrebno barem 18 mjeseci. Nova proizvodna linija za rakete Patriot i GMLRS, koju zajednički pokreću Rheinmetall i Lockheed Martin u Njemačkoj, neće biti funkcionalna prije ljeta 2026.
Europska industrija obrane pokušava nadoknaditi zaostatak: proizvodnja granata povećana je na oko dva milijuna godišnje – značajan skok u odnosu na predratnih 300.000 do 400.000. Francuska, primjerice, planira ove godine isporučiti 80.000 granata Ukrajini. No čak ni to nije dovoljno. EU je 2023. obećala milijun granata, a do danas je isporučeno tek pola – priznanje bivšeg šefa europske diplomacije Josepa Borrella.
Poseban izazov predstavlja oprema za borbene zrakoplove F-16, koja se također nalazi na popisu američkih obustava. Europske države zasad ne mogu preuzeti proizvodnju ili održavanje sustava koji prate ovu tehnologiju, što dodatno ograničava učinkovitost doniranih aviona.
Unatoč golemim financijskim ulaganjima, Europa se i dalje suočava s vlastitim ograničenjima. "Imamo volju, ali ne i kapacitete", rezimira Ulrich Bounat. “Industrijalci neće ulagati bez sigurnosti da će njihove narudžbe biti dugoročno održive.”
Tri godine nakon početka rata, Europa se nalazi na povijesnoj prekretnici. Trumpova odluka nije samo administrativni potez – to je simbolički rez. I pitanje koje ostaje: može li europska obrambena autonomija nadživjeti američko povlačenje ili će ukrajinski vojnici platiti cijenu geopolitičkog preusmjeravanja?
Njemačka vodi intenzivne pregovore o nabavi američkih protuzračnih sustava Patriot koje bi proslijedila Ukrajini, nakon što su Sjedinjene Američke Države naredile pauzu u isporuci ključnog oružja Kijevu, piše Reuters. Informaciju je u petak potvrdio glasnogovornik njemačke vlade, ističući da se razmatra više opcija kako bi se nadoknadila nastala "rupa" u obrani.
"Postoji više načina kako popuniti prazninu nastalu zbog nedostatka Patriota", rekao je glasnogovornik, naglašavajući da se razmatra kupovina sustava izravno u SAD-u i njihovo prosljeđivanje Ukrajini. "Mogu potvrditi da se vode intenzivne rasprave o tome", dodao je.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius ovoga će mjeseca otputovati u Washington na razgovore sa svojim američkim kolegom, potvrdio je i glasnogovornik Ministarstva obrane. "Naravno, Patriotski sustavi bit će na dnevnom redu", kazao je.
Ukrajinske vlasti upozorile su kako će američka odluka — koja uključuje obustavu isporuke 30 raketa za sustav Patriot — oslabiti njezinu sposobnost obrane od sve intenzivnijih ruskih zračnih napada i ofenziva na bojištu. Pentagon je objasnio odluku zabrinutošću zbog nedovoljnih zaliha u vlastitim vojnim skladištima.
Njemačka, koja se prometnula u najvećeg europskog saveznika Ukrajine, sve više preuzima vodeću ulogu u osiguravanju potpore Kijevu. Posebno sada, kada je budućnost američke vojne pomoći pod predsjednikom Donaldom Trumpom dovedena u pitanje.
Prošlog mjeseca, ministar Pistorius pokrenuo je inicijativu za dodatno prikupljanje sustava protuzračne obrane za Ukrajinu, s ciljem da se nadmaši prošlogodišnja vrijednost pomoći od preko milijardu eura.