Prijavljeni BiH i Brazil

BiH zbog dampinga pod istragom EU

Europska komisija je 19. prosinca donijela odluku o pokretanju antidampinškog postupka, a na osnovu prijave koja je podnesena nekoliko tjedna ranije.
Gospodarstvo / Industrija | 27. 12. 2017. u 10:31 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

  / RS Silicon

Bosna i Hercegovina zajedno sa Brazilom prijavljena je Europskoj komisiji da je damping cijenama silicija ugrozila tržište Europske unije i izazvala materijalnu štetu gospodarstvu, zbog čega je otvorena i istraga.

U pitanju je ruda koja se koristi u metalskoj industriji, a koja je proizvedena u tvornica B.S.I. iz Jajca i "RS Silicon" iz Bjelajca, kod Mrkonjić Grada, a koje su članice talijanske "Metalleghe" grupacije. Sve što proizvedu, izvoze na tržište EU.

Ovu informaciju jučer je potvrdio i Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je kazao kako je Ministarstvo o tome obaviješteno u ponedjeljak.

Izvoz uvećan

"Za prvih deset mjeseci ove godine izvoz u EU je znatno uvećan u odnosu na prošlu godinu i iznosi 28.000 tona u vrijednosti od 101 milijun maraka", kazao nam je Šarović.

Kako saznaju Nezavisne, ono što bi u narednom razdoblju moglo da bude u fokusu kontrole, pored dampinga, je li sav izvezeni silicij domaći.

Jučer nisu uspjeli dobiti bilo kakav komentar u vezi s pokrenutom istragom iz ova dva poduzeća.

Dok se u B.S.I. niko nije javljao na telefon, Jelena Kuridža, direktor "RS Silicona", nam je kratko poručila kako ništa ne želi da komentira.

O svemu je upoznata i Vanjskotrgovinska komora BiH i to od strane Ministarstva inozemnih poslova BiH u kojem je rečeno da je Generalni direktorat Europske komisije DG TRADE obavijestio Misiju BiH u Briselu o žalbi koju su zaprimili.

Prijavu protiv ovih bh. izvoznika podnijele su španjolska "Ferroatlantica" i francuski "Ferropem". Oni u svojoj prijavi, dostavljenoj ustudenom ove godine, traže da se uvedu antidamping mjere na razdoblje od pet godina.

Antidampinški postupk

Pod istragom će biti period od 1. listopada prošle do 30. rujna ove godine. Na internet stranici preduzeća B.S.I. se navodi kako im je godišnja proizvodnja od 18.000 do 20.000 tona silicija godišnje i da ga izvoze u Italiju, Mađarsku, Sloveniju, Njemačku, Slovačku, Poljsku, dok sa druge strane "RS Silicon" godišnje proizvede 16.000 tona proizvoda.

Europska komisija je 19. prosinca donijela odluku o pokretanju antidampinškog postupka, a na osnovu prijave koja je podnesena nekoliko tjedna ranije.

"Dokazi koje su dostavili podnosioci pritužbe upućuju na to da su obim i cijene uvezenog proizvoda iz ispitnog postupka negativno utjecali na visinu naplaćenih cijena industrije Unije, što je dovelo do znatnih štetnih učinaka na ukupne rezultate i financijsku situaciju industrije Unije", navodi se u obavještenju o pokretanju postupka u kojem pozivaju i proizvođače izvoznike da sudjeluju u ovom postupku.

Istraga bi, kako je najavljeno, trebalo da traje oko 15 mjeseci, a ako se damping dokaže - proizvodi iz BiH mogli bi biti dodatno oporezovani, kao što je to slučaj s kineskim silicijom, na koji su carine povećane za 16 odsto.

Pojam

Damping je prodaja u inozemstvu proizvoda po cijeni nižoj od važeće u zemlji proizvođača, odnosno prodaja po cijeni ispod troškova proizvodnje. Dampinške cijene često ne pokrivaju ni varijabilne troškove proizvodnje.

Strogo kao poslovna strategija, to je način utvrđivanja spomenutih cijena radi postizanja određenih ciljeva poput osvajanja tržišta nekog proizvoda, tržišta neke zemlje, istiskivanja, odnosno uništavanja konkurencije u zemlji u kojoj se praktikuje damping. Zemlje obično uvode kazne i određuju propise radi onemogućavanja takvog uvoza.

Kopirati
Drag cursor here to close