I to je moguće

ArcelorMittal Zenica radi bez okolišne dozvole

Prema tvrdnjama iz ArcelorMittala, nakon ekoloških projekata koje su, kako ističu, uradili ili su u tijeku, dobivanje nove integralne okolišne dozvole očekuje se tijekom sljedećeg mjeseca.
Gospodarstvo / Industrija | 12. 09. 2022. u 07:19 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Međunarodna organizacija za ljudska prava Human Rights Watch nedavno je objavila da je zagađen zrak u Bosni i Hercegovini uzrok smrti nekoliko tisuća ljudi godišnje.

Zrak je posebno zagađen u gradovima koji su u kotlini, a u kojima se tijekom zime događa toplinska inverzija. Jedan od takvih gradova je i Zenica.

A, u Zenici je kompanija ArcelorMittal Zenica, koja od proljeća radi bez okolišne dozvole.

Kompanija ArcelorMittal Zenica od svibnja ova godine radi bez integralne okolišne dozvole. Stara je istekla, a novu integralnu okolišnu dozvolu kompanija još nije dobila.

Kroz javnu raspravu, za koju su Zeničani pokazali minimalan interes, mještani naselja koja gravitiraju tvornici još jednom su ponovili svoje zahtjeve koji im, kako tvrde, ni kroz prošlu okolišnu dozvolu nisu ispunjeni.

Senad Muratović iz Mjesne zajednice Podbrežje Zenica, kaže: "Ja ne bih izdao okolišnu dozvolu Arcelor Mittalu dok ne ispuni ono što treba, što je obećao u prijašnjim okolišnim dozvolama i dok ne izvrši obeštećenje građana za nemogućnost korištenja svog poljoprivrednog zemljišta".

Prema tvrdnjama iz ArcelorMittala, nakon ekoloških projekata koje su, kako ističu, uradili ili su u tijeku, dobivanje nove integralne okolišne dozvole očekuje se tijekom sljedećeg mjeseca.

"Odluka se očekuje do kraja rujna 2022. U razdoblju od 2017. godine do danas kompanija je riješila najveće izvore emisija prašine i SO2 ugradnjom Hibridnih filtera Sustava za sekundarno otprašivanje konvertora pogona Čeličana te ugradnjom plinskih kotlova u Toplani Zenica, čime se eliminiralo korištenje energetskog uglja u kotlovima", navode iz ArcelorMittala.

ArcelorMittal je, kako je za BHRT potvrđeno u nadležnom Federalnom ministarstvu, uputio zahtjev za obnavljanje okolinske dozvole u veljači 2021. godine, neposredno prije stupanja na snagu novog zakona.

Ekolozi smatraju da je to bio dobro smišljeni manevar kojim su pokušali zaobići znatno oštrije uvjete za pribavljanje dozvole propisane novim Zakonom o zaštiti okoliša, koji je na snazi od ožujka pošle godine. U zeničkom Eko forumu ističu da u potpunosti nisu ispoštovani ni uvjeti iz prošle okolišne dozvole.

Samir Lemeš iz Eko foruma Zenica, govori: ''Upitan je rad tih filtera, dat ću samo jedan primjer za sekundarno otprašivanje na čeličani konvektorskoj gdje zaista nije bilo vidljivih emisija kroz krov tog postrojenja. Međutim, zbog lošeg održavanja i lošeg stupnja zahvata dimnih plinova ti filteri nemaju sada punu funkciju. Isto to se događa i na aglomeraciji i na drugim pogonima".

Ekolozi upozoravaju da je najveći problem zagađenja u Zenici pogon koksara koji nije i neće biti tretiran projektima zaštite okoliša. Jedina nada preostaje da će nadležno Federalno ministarstvo okoliša prilikom izdavanja nove okolišne  dozvole kompaniji ArcelorMittal Zenica inzistirati na poštivanju novih zakonskih propisa iz oblasti okoliša koji su, za razliku od starog zakona, znatno povoljniji za zajednice koje ugrožavaju zagađivači.

Kopirati
Drag cursor here to close