Gušenje pepelom

VIDEO | Gacko: Diši dok možeš

Gospodarstvo / Flash | 07. 02. 2017. u 07:08 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Poslije siječanjskih ekstremnih minusa i gušenja u prekomjernom pepelu i prašini iz Termoelektrane, stanovnici Gacka, od prošlog tjedna, lakše dišu.

Niske temperature, koje su dostizale i do minus 28 stupnjeva, izazvale su otkazivanje rada filtera, pucanje i blokadu dijelova sistema za odvajanje i transport pepela i šljake.

Nema podataka koliko su dozvoljene vrijednosti emisije pepela i prašine bile premašene.

Ekstremni minusi, otkazivanje opreme, potrebe elektro-energetskog sustava za strujom i korištenje lošijeg uglja, kumovali su prekomjernom pepelu u atmosferi, piše RTRS.

"Imamo problema sa transportom, jer taj pepeo teško se transportira pneumatskim sustavom i dolazi do zapunjenja bunkera", rekao je Njegoš Vuković, rukovoditelj postrojenja za otpremu pepela u RITE Gacko, dok Borivoje Vujičić izvršni direktor za proizvodnju, ZP RiTE Gacko dodaje: "Evidentno je da se pri ekstremno niskim temperaturama moralo dogoditi, ali prioritet je bilo osigurati proizvodnju i sačuvati postrojenja od zamrzavanja".

Umjesto planiranih 142, TE Gacko proizvela je 157 gigavat sati struje. Stajanje Termoelektrane, samo za struju, koštalo bi domaći sustav 20 milijuna eura. O siječanjskim razmjerima, svjedoče građani i preostali snijeg.

"Uvečer zatvorim sve, ne iznosim robu vani, uguši prašina i smrad. Što bi bilo da stane Termoelektrana – krepao bi narod od gladi. Ovako diši dok možeš", govore građani Gacka.

Trenutno, filteri odvajaju 85-90 posto pepela i prašine. Međutim, nije izvjesno do kada će potrajati, jer je i dalje u upotrebi ugalj lošijeg kvaliteta.)

Općina neće tražiti prekid rada Termoelektrane, ali zahtijeva trajno rješenje problema. Ne znaju koji je bio obim zagađenja.

"Te podatke, koje bi Termoelektrana trebala da mjeri, oni ih ne daju za javnost, ili ih ne mjere", izjavio je Radojica Antunović, zamjenik načelnika općine Gacko.

Vujičić je potvrdio da će lošiji ugalj biti korišten još tri-četiri godine. Oprema za njegovo prečišćavanje, kao trajno rješenje, koštala bi 15-20 milijuna eura.

Kopirati
Drag cursor here to close