Kako je problem prijevoznika na vidjelo iznio sve manjkavosti bh. sustava? Nadležni postali nenadležni, europska pravila nedostižna, a država, još jednom, pokazala koliko brine o građanima. Ili da budemo potpuno jasni, od istih se ograđuju. Niko nije, a svi su odgovorni. Od duge liste, samo bi mogla biti duža kolona kamiona, pred blokiranim granicama.
Situacija u sektoru prijevoza alarmantna. Umjesto zelenog puta, bh. prijevoznici putuju kroz labirint spore administracije i politike. Kako su to nadležni, postali nenadležni?
''Postoje stvari koje jako tište prijevoznike. Reći ću vam prijevoznički sektor je jedan od najzdravijih dijelova bh.privrede koji nisu u našem resoru kao što je boravak vozača u Europskoj uniji'', kazao je Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH (NS), piše Federalna.ba.
''Pisao sam pisma, iako nije moja nadležnost, i Sloveniji i Mađarskoj i Hrvatskoj, razgovarao sam s Austrijom, Njemačkom. Europska komisija nam je rekla pokušajte to bilateralno'', naveo je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP).
''Rekao sam da mi nemamo ustavnu niti resornu nadležnost kada su u pitanju ovi ili određeni elementi koje prijevoznici traže'', izjavio je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (SNSD).
Najzdraviji sektor bh. gospodarstva od kojeg svi peru ruke. Jer ne traže mnogo. Moratorij na pravilo 90/180, povrat akciza na gorivo, digitalizaciju carinskih i graničnih procedura, te administrativno rasterećenje poslovanja. Prijevoznike baš i ne zanima tko je za što nadležan. Traže od svih - Vijeća ministara, ministarstava - vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, vanjskih poslova, komunikacija i prometa, potom entitetskih vlada, inspekcije, Uprave za indirektno oporezivanje. Lista duga, kao i kolona kamiona na graničnim prijelazima. Preduga zadržavanja na granicama i zastarjeli birokratski mehanizmi koče protok robe i povećavaju troškove. Tome svjedoči i Mirza Kurahović, vozač iz Lukavca.
''Dugo se čeka, od nekih sat-dva pa do šest, nekad se zna ne prijeći za 24 sata'', kaže Kurahović.
Situacija na terenu je neizdrživa. Učestale izmjene pravilnika i složena birokracija guše ovaj sektor i povećavaju nesigurnost poslovanja.
''Situacija na terenu je neizdrživa. Učestale izmjene pravilnika i složena birokracija guše ovaj sektor i povećavaju nesigurnost poslovanja'', poručio je Velibor Peulić, koordinator Konzorcija Logistika BiH.
Izgubljeni sati, novac, ali i strpljenje. A sve bi moglo i trebalo mnogo brže i lakše. Stoga je zatražena i tematska sjednica Vijeća ministara BiH, ali i sastanak sa šefom Delegacije EU u BiH.
''Politička volja postoji da pomognemo, a ako neko ima očekivanja da se sve riješi od nagomilanog od 20 godina da se riješi odmah, to je stvar očekivanja, nije ovog resora'', dodaje Forto.
Zato i niz sastanaka s predstavnicima različitih resora. Svako iz svog, za konkretne rezultate. Ako ih ne bude do petka slijede blokade.
''Imat ćemo sjednicu na simboličan datum 9. svibanj, a Upravni odbor donosi odluku, pri čemu 1500 voznih jedinica stoji u Upravnom odboru'', dodao je Peulić.
Ako do blokada dođe, jasno je da bi posljedice mogle biti višemilijunske.
Kolaps transporta direktno bi se odrazio na opskrbu tržišta - uvoz i izvoz.
Treba podsjetiti i da ovaj sektor zapošljava 47.000 ljudi i investirao je više od 4 milijarde maraka. Dovoljno razloga za nadležne da konačno definiraju - tko ja za što nadležan. Jer ovako gube svi.