
''Ima se tu što obraniti. Toliko prekrasne rijeke moćne i lijepe, dio su jednog krajolika koji se ne smije uništavati'', poručio je Darko Rundek s Bunskih kanala pored Mostara koje Udruga Majski cvijet pokušava očuvati od nametljivih investitora koji na ovom biseru prirode želi izgraditi mini hidroelektranu.
''Ono što se ovdje planira raditi se ne smije dozvoliti. Treba stati pred bagere, nema, ne damo'', rekao je Rundek, pozivajući svoje kolege, ne samo iz glazbenog svijeta, da podrže borbu za rijeke.
Podsjetimo, ranije smo pisali da investitor Hercegovina grđaevinsko zanatsvo i dalje ne odustaje od ideje da na zaštićenom području prirode izgradi dvije male hidroelektrane na Bunskim kanalima, te je angažirao tvrtku Sendo d.o.o Sarajevo da izradi novu studiju utjecaja na okoliš, s kojom lobiraju po mjesnim zajednicama da bi ostvarili svoj cilj. Oni, kako nam je ranije ispričao Arapović, od lokalnih zajednica traže da predoče projekt tako da će lokalna zajednica imati boljitak od projekta, te da se u ovoj priči skidaju rukavice te da su moguća i podmićivanja.
Arapović je primao razne nemoralne ponude od samog početka svoje borbe. Također valja napomenuti da i borci za Doljanku ne odustaju unatoč pritiscima. Iako je na ovoj rijeci već izgrađena mala hidroelektrana 'Zlate' čiji je vlasnik Mirza Teletović, poznati bh. košarkaš, aktivisti su nastavili borbu i u srpnju ove godine Kantonalni sud u Sarajevu je poništio rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma za izdavanje okolinske dozvole za MHE Zlate, te je predmet vraćen na ponovni postupak.
Lejla Kusturica direktorica Fondacije Atelje za društvene promjene - ACT sa sjedištem u Sarajevu koja se bori za zaštitu rijeka u BiH, apelirala je ranije na građane i građanke da ne nasjednu na podvale investitora, zato što ''gdje god se napravi mala hidroelektrana, tamo više nema života''.
''Što god da se obećava to su 'šarene laže', što kažu 'trava više ne niče gdje oni zagaze'. Bunski kanali su biser BiH, zadnjih godinu dana cijeli svijet je doznao za njih i sve više i više ljudi dolazi da uživa u prizoru. Postoji puno boljih načina da budu zaštićeni i da lokalne zajednice imaju koristi od Bunskih kanala, nego da ih izbetoniraju stave cijevi i da se od naših para netko užasno bogati'', kaže Kusturica. Voda ne može biti privatna,dodaje Kusturica, jer voda pripada svima nama.