bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ekološki zaokret

Projekti za čišći zrak i vodu: Tko su najveći korisnici sredstava Fonda?

Federalni fond financirao 63 projekta u Srednjoj Bosni, ulaganja usmjerena na okoliš, energiju i lokalne zajednice.
04.07.2025. u 08:27
text

Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH financirao je 63 projekta u Srednjobosanskom kantonu u razdoblju od 2021. do 2024. godine, izdvojivši ukupno 4.895.900 KM za aktivnosti iz područja zaštite okoliša. Od tog iznosa do sada je realizirano nešto više od dvije milijuna konvertibilnih maraka, dok je preostalih 30 projekata još uvijek u fazi provedbe.

Financiranje dolazi izvan proračuna, kroz prihode prikupljene prema načelu "zagađivač plaća", što, kako navode iz Fonda, omogućava ciljano ulaganje u zaštitu prirodnih resursa, sanaciju šteta i sprječavanje budućih zagađenja. Model distribucije sredstava podrazumijeva da 70% prikupljenih prihoda ide izravno kantonima i županijama, dok Fond zadržava 30% za vlastite razvojne projekte.

U središtu ulaganja nalaze se lokalne zajednice – 21 projekt odnosi se na izravnu podršku općinama, 16 projekata bavi se povećanjem energetske učinkovitosti, a preostali uključuju upravljanje otpadom, očuvanje zraka, vode i prirodnih staništa. Najveća financijska podrška otišla je u Jajce, gdje je realizirano osam projekata u vrijednosti većoj od milijun konvertibilnih maraka, dok je Travnik prednjačio po broju odobrenih inicijativa.

Korisnici sredstava su raznoliki – od tijela javne vlasti do nevladinih organizacija, što dodatno naglašava ulogu Fonda kao mosta između institucija, privatnog sektora i građana. Projekti uključuju postavljanje solarnih klupa, rekonstrukciju rasvjete, uređenje šetnica i utopljavanje javnih zgrada – konkretne, opipljive mjere koje nastoje donijeti promjenu.

Fond tvrdi kako cilj nije samo ušteda i tehnički napredak, već promjena smjera – prema društvu koje razumije važnost ekološke održivosti. ''Ovaj pomak ka održivim praksama je od vitalnog značaja za buduću ekonomsku stabilnost Bosne i Hercegovine i njeno usklađivanje sa politikama EU o energetici i zaštiti okoliša'', zaključuje se u priopćenju koje je pripremio i obradio Vlatko Bešlić, mag. pol., ispred Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO