Mostarci će imati priliku na javnim raspravama reći svoje mišljenje o planu razmještanju posuda za odlaganje otpada na području grada.
Plan rasporeda kontejnera u Mostaru bit će postavljen online, a pojedinačne lokacije bit će predstavljene po mjesnim zajednicama kako bi građani mogli dati svoje mišljenje.
Naime, danas je mostarsko Gradsko vijeće prihvatilo nacrt Programa razmještaja i uređenja prostora za smještaj posuda za selektivno prikupljanje komunalnog otpada na području Grada Mostara čime je predviđen 161 lokalitet za odlaganje kućnog otpada.
Programom su definirane i ''zone za individualno prikupljanje otpada'' i ''zone za kolektivno prikupljanje otpada''.
Na lokalitetima na kojima je Programom predviđeno postavljanje nadzemnih posuda, moguće je postaviti polupodzemne posude.
Mostarci će na 26 zelenih otoka imati priliku za selektivno odlaganje otpada, a Mostar će dobiti podzemne, polupodzemne ili nadzemne kontejnere.
Kako je navedeno tijekom rasprave o ovoj točki dnevnog reda, odluka o rasporedu kontejnera u gradu, koja se godinama čeka, raspored se napravio uvidom u korisnike Vodovoda pa se tako došlo do potrebnog broja kontejnera u određenim dijelovima grada. Kako je najavljeno, kontejneri bi se trebali micati s cesta.
U materijalima se navodi kako je Zeleni otok ''jasno označeno mjesto na javnoj površini na kojoj su smješteni spremnici za odvojeno prikupljanje otpada (papir, staklo, PET plastična ambalaža i dr.)''.
''Izdvojenim sakupljanjem i odlaganjem otpada u 'zelene otoke' omogućuje se iskorištavanje vrijednih sirovina, smanjuje se količina otpada koji završava svoj ciklus na odlagalištima i pomaže u rješavanju gorućeg problema zaštite okoliša. Na užem području Grada Mostara trenutno je raspoređeno 7 'zelenih otoka' (Bejrut, Tekija, Donja Mahala, Dolina Sunca, Rudnik, Bijeli Brijeg i Balinovac). Programom je predviđeno 19 dodatnih lokaliteta'', navedeno je, između ostalog.
Realizacija ove aktivnosti provoditi će se etapno u skladu sa raspoloživim resursima nadležnog poduzeća za komunalnu djelatnost Grada Mostara, navodi se u nacrtu odluke.
Ova je odluka izazvala pozitivnu raspravu među vijećnicima, a podsjetit ćemo kako je ovaj veliki mostarski problem nešto što traje godinama.
Tako je 2014. godine portal Bljesak.info objavio kartu kanti u Mostaru budući da ih je u to vrijeme bilo premalo. Ta priča je završila i u svjetskim medijima, ali se, čini se, u 10 godina ipak nešto pomaklo s mjesta.