U okviru inicijative ''Wiener Klimateam'' (Bečki klimatski tim), stanovnici triju bečkih okruga – Alsergrund, Meidling i Rudolfsheim-Fünfhaus – dobivaju priliku izravno sudjelovati u odabiru lokalnih projekata usmjerenih na zaštitu klime i jačanje društvene pravednosti. Riječ je o participativnom modelu odlučivanja koji Grad Beč primjenjuje kako bi povećao uključenost građana u oblikovanje vlastite zajednice, izvijestio je Ured Grada Beča u Sarajevu.
Tijekom prethodnih mjeseci građani su mogli predlagati ideje za smanjenje klimatskog opterećenja. Od više od 1.600 pristiglih prijedloga, u suradnji sa stručnjacima i lokalnim organizacijama, razvijena su 84 konkretna projekta. Gradske službe potom su ocijenile njihovu tehničku i organizacijsku izvedivost.
U sljedećoj fazi proces odlučivanja prelazi na tzv. građanske žirije – skupine od po 20 stanovnika svakog okruga, izabrane metodom koja osigurava demografsku reprezentativnost po dobi, spolu, obrazovanju, prihodu i porijeklu. Uvjet za sudjelovanje je prebivalište u okrugu i navršenih 16 godina, a državljanstvo nije potrebno, što omogućuje uključivanje i onima bez prava glasa na izborima.
Rad žirija započeo je u gradskoj vijećnici edukativnim seminarom „klimatski mozaik“, koji članovima pruža temeljno razumijevanje klimatskih promjena u urbanom kontekstu Beča. Tijekom svibnja i lipnja žiriji će zajednički razmatrati projektne prijedloge, uz mogućnost konzultiranja stručnjaka, a odluke će se donositi po principu suglasnosti – prijedlog se prihvaća dok ne postoje ozbiljni prigovori.
Ukupni proračun za projekte temelji se na simboličnom iznosu od 20 eura po stanovniku svakog okruga, a žiriji preuzimaju odgovornost za raspodjelu sredstava sukladno prioritetima i potrebama zajednice.
Odabrani projekti bit će službeno predloženi gradskoj vlasti u lipnju, a njihova realizacija očekuje se u roku od dvije godine. Proces je u cijelosti transparentan – svi projekti i faze provedbe bit će dostupni javnosti putem digitalne platforme za građansko sudjelovanje Grada Beča.
Inicijativa ''Wiener Klimateam'' primjer je kako lokalne zajednice mogu aktivno sudjelovati u borbi protiv klimatskih promjena i u oblikovanju javnih politika. Ovakav pristup participativne demokracije privlači pažnju i drugih gradova, uključujući Sarajevo, koje razmatra slične modele održivog i inkluzivnog upravljanja.