bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
suradnja regije za zdravije rijeke i more

FOTO | Čapljina bila domaćin europske konferencije o zaštiti rijeka od plastike

Jadransko – jonska regija je poluzatvoreno područje Sredozemnog mora izloženo značajnim antropogenim pritiskom urbanizacije, turizma, intenzivne poljoprivrede i industrijskih aktivnosti što je čini vrlo osjetljivom na riječno onečišćenje.
15.05.2025. u 14:48
text

Konferencija je imala za cilj okupiti stručnjake, predstavnike institucija, organizacije civilnog društva te donositelje odluka iz zemalja Jadransko-jonske regije kako bi razmijenili iskustva, predstavili dobre prakse i razvili zajedničke pristupe za smanjenje riječnog plastičnog otpada koji rijekama dospijeva u more.

TETHYS4ADRION – međunarodni projekt sa snažnom lokalnom dimenzijom Projekt TETHYS4ADRION „Jačanje prekogranične suradnje za smanjenje riječnog plastičnog otpada u Jadranskom i Jonskom moru“ se provodi u okviru Interreg IPA Adrion programa.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.692.190,10 EUR od čega Europska Unija financira 1.436.663,28 EUR. Realizacija projekta je počela 1. 9. 2024. godine i trajat će tri godine.

Globalni okolišni problem

Klimatske promjene i zagađenje plastikom najveći su globalni okolišni problemi, a rijeke predstavljaju glavne puteve koji povezuju kopnene izvore otpada s priobalnim i morskim okolišem. Ovi su utjecaji posebno vidljivi na velikim rijekama, ali isto tako i na svim onim manjim tokovima, posebice u Sredozemlju.

Rijeke predstavljaju važan put kojim otpad dospijeva do morskog okoliša, te se procjenjuje da oko 40– 50% otpada na ovaj način dolazi iz izvora s kopna. U rijekama se također mogu zadržavati velike količine raznovrsnog otpada, najviše plastike, koja doprinosi značajnom onečišćenju.

Jadransko – jonska regija je poluzatvoreno područje Sredozemnog mora izloženo značajnim antropogenim pritiskom urbanizacije, turizma, intenzivne poljoprivrede i industrijskih aktivnosti što je čini vrlo osjetljivom na riječno onečišćenje.

Brojni su i različiti izvori koji doprinose unosu otpada u rijeke, uključujući izravno odlaganje na obalama, ilegalno odlaganje, neodgovarajuće gospodarenje otpadom urbanih i ruralnih područja, kanalizacijske vode i slično. Dodatno ovom problemu pridonose područja s visokim urbanim, turističkim i rekreacijskim aktivnostima.

Neretva kao pilot-područje prekogranične suradnje

Projekt akronima TETHYS4ADRION fokusiran je upravo prema toj vezi između kopna, rijeka i mora u pogledu onečišćenja plastikom u zemljama Jadransko – Jonske regije (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Italija, Crna Gora, Albanija i Grčka). S obzirom na to da je sliv rijeke Neretve u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj primjer područja pod visokim antropogenim pritiskom, odabran je kao mjesto provođenja pilot aktivnosti kojima je cilj postaviti temelje prekogranične suradnje (gradovi Čapljina i Metković) s ciljem smanjenja riječnog plastičnog otpada, izjavila je Gradonačelnica Čapljine Iva Raguž.

Projektom se planira raditi na izradi politika praćenja i metodologije uzorkovanja otpada u rijekama, kao i njegovog transporta rijekama do mora kako bi se osigurala dosljednost i učinkovitost u rješavanju problema.

U tom kontekstu važan segment je upravo poboljšanje prekogranične suradnje povezivanjem ključnih dionika, lokalne samouprave, nacionalnih zakonodavnih institucija, civilnog društva i znanstvenih institucija u svim procesima kako bi se uticalo na smanjenje i sprječavanje onečišćenja plastikom u svrhu poboljšanja zdravlja rijeka i ekosustava, te zaštite bioraznolikosti, izjavila je Gradonačelnica Raguž.

Od plastike do mikroplastike – što otkrivaju istraživanja

Kroz projekt će se raditi i na realizaciji pilot projekata na prekograničnom nivou koji će se fokusirati na targetiranje područja nastanka i izvora otpada, njegovog zadržavanja u rijeci (na površini, obalama i dnu, kao i na ušću Neretve), uključujući prisutnost mikroplastike na površini, vodenom stupcu i dnu, te njeno porijeklo.

Nadalje, u planu je organiziranje ekoloških akcija uklanjanja otpada s područja zadržavanja, a posebno je važno uzajamno povezivanje jedinica lokalne samouprave, viših razina vlasti odnosno povezivanje ključnih dionika iz područja ekoloških aktivnosti. U sklopu Konferencije kroz prvi Panel- Plastični otpad: prijetnja za rijeke – prilika za recikliranje institucionalne smjernice i nove akcije predstavili su Emil Balavac ministar Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ/K, Ana Buljubaši ravnateljica Fonda za zaštitu okoliša HNŽ Mario Jurica ministar Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HNŽ/K.

Sanja Bosiljčić-Pandur rukovoditeljica za EU fondove Fonda za zaštitu okoliša FBiH, Kroz drugi panel – Kako smanjiti plastični otpad iz perspektive aktera svoje znanstvene i praktične spoznaje su sa sudionicima razmijenili Damir Mrđen ravnatelj Agencije za vodno područje Jadranskog mora, Thomais Vlachogiann znanstvenica Mediteranskog informacijskog ureda za okoliš, kulturu i održivi razvoj iz Grčke, Pero Tutman znanstvenik Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Hrvatska i Marinko Dalmatin poznati biolog NGO „Lijepa Naša““

Lokalne zajednice kao ključ rješenja

Projekt provodi Nacionalni institut za kemiju iz Ljubljane (Slovenija) u suradnji s partnerima: Grad Čapljina (BiH), Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita (Hrvatska), Grad Metković (Hrvatska), ISPRA – Italijanski institut za zaštitu i istraživanje okoliša (Italija), Mediteranski informacijski ured za okoliš, kulturu i održivi razvoj (MIO-ECSDE) i Helenski centar za istraživanje mora (Grčka), Institut za biologiju mora Sveučilišta Crne Gore, Institut za vode Republike Slovenije i Sveučilište u Tirani (Albanija).

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO